Hemoroidy patří mezi tabu, přitom léčba není složitá. Proto se ve chvíli, kdy vás v oblasti konečníku svědí, pálí nebo se objeví krev ve stolici, nestyďte. Jak probíhá léčba?
Hemoroidy jsou křečové žíly v oblasti konečníku a trápí zhruba polovinu populace nad 50 let. Od prvních příznaků trvá průměrně 1,5 roku, než se nemocný kvůli ostychu rozhodne potíže řešit s lékařem.
Hemoroidy bývají nepříjemné a nemocní se bojí, že se jedná o rakovinu konečníku a tlustého střeva. To s tím ale obvykle nesouvisí.
Nepříjemné příznaky
Nejsou-li cévy v okolí konečníku v pořádku, mohou se vytvořit hemoroidy, tedy de fakto rozšířené cévy. Projevují se pocitem napětí, svěděním, pálením, tlakem, bolestí a často i krví ve stolici. Proč se někomu hemoroidy udělají a jinému ne, se dodnes neví. Roli však hraje i věk a životní styl.
Následek dlouhého sezení
Tlak na oblast konečníku při dlouhodobém sezení problémy zhoršuje a je jedno, zda sedíte na kancelářské židli, nebo na kole. Roli hraje i časté tlačení při zácpě, dlouhé sezení na záchodě i obezita.
Zevní hemoroidy, které si nahmatáte jako malou bulku u konečníku, obvykle zmizí během pár týdnů. Když zkusíte ve sprše hemoroidy zatlačovat zpět, mohou zmizet. Jinak pomáhají speciální čípky a léčivé masti z lékárny.
Jak probíhá vyšetření
Pokud se problémy opakují, zhoršují se nebo hemoroidy silně krvácejí, měla byste se poradit se svým lékařem, který provede rektoskopii.
Do konečníku se zasune krátká trubice a lékař vyšetří jeho stěny a prohlédne vnitřní hemoroidy. Pokud se chce ujistit, že problémy nejsou způsobené rakovinou konečníku a tlustého střeva, provede kolonoskopii.
Jak je léčit?
Pokud se stav nezlepší, je důležité posílit žilní stěnu a zmírnit zánět. Lékař vám může předepsat venofarmaka, tedy léky na výživu cév v podobě tablet či gelu. V počátečních stadiích je možné využít ambulantní metody, kdy se hemoroid zaškrtí a pak sám odpadne.
Bolestivý uzel lze rovněž odstranit i laserem. Je-li problém závažný, je namístě chirurgická léčba spojená s pobytem v nemocnici. Jde však o rozsáhlejší zákrok a pooperační stav je bolestivý. Proto je lepší přijít včas.
Komplikace a problémy
Hemoroid může prasknout a krvácet, může dojít k trombóze v postiženém místě (krevní sraženina cévu ucpe a ta zduří) či uskřinutí, kdy se v hemoroidu přeruší přívod krve. Když člověk dlouho neléčí krvácející hemoroidy, může si způsobit anémii.
Co vám pomůže?
Je nutné zajistit, aby vyprazdňování bylo pravidelné a co nejsnazší: důležitý je dostatek vlákniny ve stravě, jezte hodně ovoce, zeleniny, kvašených mléčných výrobků, hodně pijte a hýbejte se.
Důležitá je i hygiena po stolici. Úlevu přinášejí také masti a čípky z lékárny, kaštan koňský, odvar z kopřiv a vlažné sedací koupele z dubové kůry a heřmánku.