Kupírování ocásků a uší je stále nekonečné téma. V mnoha zemích se od něj postupně upouští, leckde je dokonce považováno za týrání zvířat a bylo zakázáno zákonem.
Kupírováním typických středně velkých uší a ocasu se v minulosti vylepšoval elegantní a hrozivý vzhled, například u dobrmana, jehož podobu má mnoho lidí v podvědomí právě se stojícíma ušima. Krátce po narození byl štěněti nejprve amputován ocas. Ve věku několika týdnů pak byly uši kupírovány do požadovaného tvaru.
Zákon mluví jasně
Kupírování uší zvířat je v České republice zakázáno od roku 1992. Tento zákaz je ošetřen zákonem 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání.
Za týrání se považuje provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu zvířete, zejména kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy.
Vyloučení z výstav a soutěží
Žádný pes, který má kupírované uši se nesmí účastnit žádné výstavy pořádané v České republice a také většiny závodů. Psi, kterým byly uši kupírovány ve státech, v nichž není kupírování zakázáno, se rovněž veřejných vystoupení a svodů zvířat účastnit nesmí.
Jak je to s ocáskem?
Kupírování ocásků u nás zákonem zakázáno není. Zákrok smí provádět odborně způsobilá osoba dle veterinárního zákona. Mnoho chovatelských klubů však kupírování ocasů nedoporučuje či přímo zakazuje ve svých stanovách.
U některých plemen dokonce došlo ke změně standardu a pes se zkráceným ocasem nesmí být uchovněn, ani se nesmí vystavovat. Například v České republice platí pro plemeno rotvajler zákaz kupírování ocasu u psů z papírového chovu od roku 2004.
Z toho plyne, že kupírovaný pes narozený po platnosti zákazu kupírování, nemůže dosáhnout uchovnění. Pouze psi narození před zavedením zákazu mají doživotní výjimku a mohou se účastnit výstav i chovu.
Omezení komunikace
Když pomineme bolest, kterou tento zákrok psovi způsobuje, tak dalším velkým negativem zkráceného ocásku je znemožnění komunikace a signalizace ocasem. Ocas je pro psa jedním z hlavních komunikačních prostředků.
Pokud je zkrácen či zcela odstraněn, psovi se komunikace velice zkomplikujeme. Dalším problémem je i fakt, že při absenci ocasu musí pes přizpůsobit pohyb těla, především páteře. Bez ocasu se psovi změní těžiště a běh po nezpevněném terénu pak páteř přetěžuje.
Existují výjimky
Jsou však plemena, u kterých se stále ke kupírování přistupuje. Patří k nim především lovečtí psi, hlavně norníci a ohaři, u kterých hrozí poranění ocasu v boji s lovnou zvěří (liška se snadněji zakousne do dlouhého ocasu).
Pokud mají psi ocas silný a osrstěný, ke kupírování se nepřistupuje, ale například maďarský ohař má konec ocásku velmi křehký, a tak se u nich krátí obvykle o jednu třetinu.