Neseďte doma, vezměte si košík nebo látkovou tašku a vydejte se do přírody za jarními léčivkami. Mají mimořádnou sílu a můžete si z nich připravit skvělý salát, polévku nebo s nimi ochutit jídlo.
Žahavý základ očisty
Kopřiva dvoudomá je rozšířený a urputný plevel. Je ale také velmi prospěšná našemu zdraví. Čaj z čerstvých mladých výhonků má obzvlášť velkou sílu.
Pomůže vám očistit tělo od škodlivých látek, urychlí regeneraci organismu po zimě, zbaví vás ospalosti a nedostatku energie, dodá vám železo a posílí imunitu. Na sběr kopřiv se vybavte rukavicemi, abyste si nepopálili ruce.
Stříhejte asi deseticentimetrové vršky výhonů. Čaj připravíte tak, že osm až deset omytých výhonků nakrájíte na malé kousky. Dáte je do hrnku a přelijete čtvrtlitrem vroucí vody. Necháte 15 minut louhovat a poté horké pijete. Čaj pijte dva týdny, každý den jeden hrnek.
S vůní česneku
Ve volné přírodě vytváří medvědí česnek rozsáhlé porosty, které v době květu snadno najdete podle typické česnekové vůně, která se rozlévá dodaleka. Najdete ho ve světlých lesích, kolem potoků, často i v parcích.
Vypěstovat si ho můžete na zahrádce nebo ho koupit na trzích. Při sběru se odstříhávají listy, které byste měli co nejdříve dát do vody, aby nezvadly. Můžete z nich připravit pesto, ochutit jimi salát nebo si je nasekat na chleba s máslem či čerstvým sýrem.
Medvědí česnek je přírodní antibiotikum, pomáhá při nachlazeních, zánětech, opakovaných infekcích a podle některých dokonce i při léčbě plísňových onemocnění. Osvědčil se i při problémech s trávením.
Hořká zlatovláska
Dříve, než pampelišky rozkvetou, jsou jejich listy perfektní jako křehký salát. Po rozkvětu si nasbírejte stonky i s květy. Denně byste jich měli rozžvýkat a sníst deset až dvanáct, nejlépe po obědě. Nejenže vám hořčiny ze smetanky pomohou s trávením.
Zároveň touto kúrou, která by měla trvat týden, přispějete k očistě a regeneraci jater.