Zatímco o oběhovém nebo dýchacím systému toho ví každý poměrně dost, lymfatický systém je pro nás stále tak trochu velkou neznámou.
Lymfa v těle tvoří síť, která z něj odvádí buněčný odpad, toxiny a další nežádoucí látky. Celý systém musí především rozvádět po těle tekutinu, lymfu.
V ní jsou obsaženy bílé krvinky, které jsou zodpovědné za boj s infekcemi. Lymfatický systém tvoří cévy, orgány (brzlík, slezina, mandle, uzliny, slepé střevo) a tkáně (kostní dřeň).
Slouží k čištění těla od škodlivých látek a hraje zásadní roli při uzdravování a regeneraci.
Častá únava a otoky
Pokud lymfatická tekutina v systému neproudí tak, jak by měla, je člověk unavený, snadno onemocní, trvá mu déle, než se onemocnění zbaví, trpí otoky a také celulitidou. Tok lymfy může zpomalit nezdravý způsob života, ale také zranění nebo operace.
Pokud je ucpaná lymfa a dojde k infekci, může být lymfatická uzlina zduřelá a bolí. Bolesti způsobují například uzliny v břiše nebo uzliny v těle, vizuálně nápadné jsou lymfatické uzliny v podpaží.
Dobře pít, dobře jíst
Šest až osm sklenic vody denně, to je dávka, kterou potřebuje lymfatická tekutina, aby proudila tak, jak má. S očistou pomohou bylinkové čaje. Můžete střídat pampeliškový, ibiškový nebo třeba vřesový.
Vyplatí se omezit sladké, smažená a tučná jídla a vše, co obsahuje umělá barviva a konzervanty. Naopak vítaná je zelenina, ořechy a semínka.
Zhluboka dýchat a hýbat se
Dlouhé sezení lymfatický systém omezuje. Proto byste měli využít každou příležitost k pohybu. Když musíte při práci sedět, udělejte si každou hodinu chvilku na protažení. Výborným cvikem jsou třeba úklony do strany se zdviženýma rukama nebo dřepy. Doma pak cvičte jógu, která je na rozproudění lymfy opravdu skvělá.
Jednou za čas byste si měli dopřát i speciální lymfatickou masáž. Ideální je masáž ruční, pomůže ale i ta, která se provádí pomocí přístroje. Při sprchování nebo při nanášení tělového krému masírujte nohy směrem od kotníků ke kolenům a od kolen k tříslům.