Skleslost, únava a nedostatek zájmu doprovázejí podzimní období. Měnící se počasí a úbytek denního světla může ztížit i běžné denní fungování.
Podzimní splín je naprosto přirozený. Pozor ale na jeho záměnu s rozvojem deprese, která se zpočátku může projevovat podobně.
Jak poznat podzimní splín
Když nastoupí podzimní splín, cítíme se unavení a vyčerpaní, bez energie, trpělivosti a zájmu o cokoliv. Obvykle ho doprovází i špatný spánek, což tělo ještě více oslabí, někdy i úzkostlivé myšlenky, smutek, nervozita a podrážděnost.
K této sezonní afektivní poruše jsou dvakrát náchylnější ženy. Může trvat delší dobu v závislosti na kvalitě spánku nebo našem zdravotním stavu. Když však trvá příliš dlouho, hrozí, že by se mohl vyvinout v depresi.
Rozeznejte splín od deprese
Přestože splín bývá někdy označován jako podzimní deprese, o ni se rozhodně nejedná. Pokud ale neustupuje, a naopak se přidají úzkostlivé stavy, pochybnosti o vlastní důležitosti, nejistota, plačtivost, může už o depresi jít.
Deprese je závažné onemocnění, obvykle přináší i sebedestruktivní myšlenky, pocit zmaru, beznaděje a člověk postupně ztrácí zájem o vše, co má jinak velmi rád.
Poměrně zřejmými ukazateli na depresi jsou navíc ztráta chuti k jídlu a zvýšená spavost i během dne. V takovém případě na nic nečekejte, nenechte svůj stav dovést do chronické podoby, která by vám mohla ublížit ještě více. Vyhledejte lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu.
Jak chmury nejlépe zahnat
Pro lepší psychickou pohodu začněte častěji chodit do barevné podzimní přírody, ta má ty správné léčivé účinky. Dlouhé podzimní večery můžete věnovat čtení knih, filmům nebo hrám s rodinou a přáteli. A nezapomeňte se hýčkat.
Pravidelný režim a pohyb
Se splínem můžete bojovat pravidelností. Ve stejný čas choďte spát, stejně i vstávejte, a to i o víkendech. Dlouhá noc totiž motivuje k protahování spánku a odkládání povinností, které ale nejsou šťastnou cestou, jak se splínem bojovat.
Aspoň třikrát týdně věnujte hodinku nějakému pohybu. Postačí i chůze, ale pokud vám to okolnosti umožňují, vyrazte si během slunečných dní na kolo, zaplavte si v bazénu nebo si zaběhejte.
Sezonní stravování
Uvařte si některou z podzimních dobrot, například dýňovou polévku nebo horkou čokoládu. Do jídelníčku zařaďte sezonní potraviny, ke každému jídlu přidejte hodně zeleniny. Na podzim si pochutnáte na teplých hutných polévkách a jídlech, která zahřejí i zasytí.
Dopřejte si hrušky švestky nebo jablka, ovesné, jáhlové i další druhy kaší nebo klidně pečená masa.
Doplňte vitamíny
Ze stravy nebo slunce už moc důležitých vitaminů nezískáte, ale imunitu na podzim podpořit musíte. Jezte vitaminy C a D a doplňky stravy, které vám doplní energii, jako je matcha nebo moringa.
Pokud vás chmury přece jen přepadou, zkuste přírodní konopné přípravky s CBD, jež nejsou halucinogenní.
Dobré rady
• Stýkejte se s přáteli i rodinou, hrajte společně hry.
• Chce to jen vydržet, za pár týdnů se opět vrátíte do své kůže.