Když mi syn představil svou partnerku, snažila jsem se být otevřená a nesoudit. Brzy jsem ale pochopila, že ten vztah není úplně zdravý.
Roman byl vždy hodný kluk, někdy možná až moc. Jako malý mě tím občas doháněl k šílenství, protože jsem ho učila, že má mít vlastní názor. Když dospěl, říkala jsem si, že si to v životě srovná, že si najde někoho, kdo ho bude respektovat a s kým bude šťastný.
Proto mě zpráva o jeho nové přítelkyni nejdřív vlastně potěšila. Říkal, že je o třináct let starší, vyrovnaná, že přesně ví, co chce. Jenže když ji přivedl poprvé domů, měla jsem zvláštní pocit, který jsem nedokázala hned pojmenovat.
Mluvila za něj a on jen přikyvoval
Tereza působila sympaticky, ale zároveň měla v sobě něco, co mě znervózňovalo. Mluvila za Romana, když jsem se ho na něco zeptala, odpověděla místo něj a on jen přikývl.
Připadala jsem si, jako bych neseděla u stolu se dvěma dospělými lidmi, ale s někým, kdo ho neustále usměrňuje, jako by byl pořád dítě. Snažila jsem se to neřešit, říkala jsem si, že je to první dojem, že si na sebe musí zvyknout. Jenže další měsíce mě v tom pocitu spíš utvrzovaly.
Přestal se scházet s přáteli
Začala jsem si všímat detailů, které mě dřív nenapadly. Roman přestal chodit na pivo s kamarády, změnil styl oblékání, protože „tohle je na jeho věk nevhodné“. Dokonce začal řešit i věci, které mu byly dřív úplně jedno, třeba kdy jde spát nebo co jí.
Jednou jsem ho potkala ve městě a skoro jsem ho nepoznala, jak byl upravený podle jejího vkusu. Když jsem se ho zeptala, jestli je šťastný, odpověděl, že ano, ale v jeho hlase nebyla ta lehkost, kterou jsem u něj znala.
Věděla jsem, že musím být opatrná
Zásadní zlom přišel, když mi zavolal, že se u mě staví. Přijel sám, což bylo po delší době poprvé, a já jsem hned viděla, že není ve své kůži. Seděl u stolu, míchal kávu a dlouho nic neříkal.
Nakonec z něj vypadlo, že má pocit, že se ve vztahu ztrácí, že už ani neví, co vlastně chce on sám.
Tereza podle něj všechno „myslí dobře“, ale zároveň mu nedává prostor být sám sebou. Poslouchala jsem ho a měla jsem chuť mu říct, ať odejde hned, ale věděla jsem, že to takhle nefunguje. Rozhodla jsem se, že na to půjdu jinak.
Pozvala jsem je na oběd a snažila se tentokrát víc vnímat i Terezu, nejen Romana. Během rozhovoru jsem pochopila něco důležitého. Ona neměla potřebu ho ovládat ze zlé vůle, spíš byla zvyklá mít věci pod kontrolou.
Občas i dospělé děti potřebují nasměrovat
Tereza si v minulosti prošla vztahem, kde se musela spoléhat sama na sebe a všechno řídit, a tenhle způsob si přenesla i sem. Jenže Roman nebyl někdo, kdo by to potřeboval, jen to nedokázal říct nahlas. Ten den jsme si promluvili otevřeněji, než bych čekala.
Řekla jsem jim oběma, jak to zvenku působí, ale bez výčitek, spíš jako pozorování. Roman se poprvé ozval a řekl, co mu vadí, a Tereza ho tentokrát nepřerušila.
Bylo vidět, že ji to zaskočilo, ale zároveň poslouchala. Nezměnilo se to přes noc, ale postupně ano. A já jsem si uvědomila, že někdy není potřeba vztah rozbít, ale jen v něm nastavit hranice.
Libuše Š., 62 let, Humpolec