Máte chuť projít se na romantickou procházku?Potěšte se s námi skvosty české architektury od těch nejlepších stavitelů, umělců a řemeslníků. Pokud ráda žasnete nad velebnými věžemi, vitrážemi a oltáři, budete jistě nadšená.
Praha
Chrám sv. Víta
Ikonická katedrála se cele nazývá Chrám svatého Víta, Václava a Vojtěcha a svojí velikostí 124 metrů na délku a 60 na šířku je u nás i největší. Základní kámen kupodivu nepoložil Karel IV., ale už Jan Lucemburský 21. listopadu 1344.
Mohutnou trojlodní katedrálu s věncem kaplí začal stavět Matyáš z Arrasu, po jeho smrti stavbu vedl Petr Parléř. Kromě královské krypty je její nejvýznamnější částí Korunní komora s korunovačními klenoty.
Slavná je mozaika Posledního soudu na Zlaté bráně jižního vstupu z roku 1370. Stavba byla zastavována a znovu upravována, např. v 19. století architektem Josefem Mockerem, a dokončena byla… až v roce 1929!
Kutná Hora
Chrám sv. Barbory
Kutná Hora bývala díky těžbě stříbra nejbohatším městem království a pětilodní katedrála sv. Barbory ze 14. století tomu odpovídá. Bohatí měšťané zaplatili působivou třicetimetrovou siluetu s „napnutými“ stanovými střechami.
Velkolepá síťová klenba zdobená erby české šlechty budí úžas. Nesou ji subtilní pilíře, kterým poskytují oporu klenby bočních lodí.
Chrám disponuje krásnými freskami v kaplích, nejpozoruhodnější jsou v kapli Smíškovské (1490) výjevy Královna ze Sáby a Trajánův soud.
Uniknout by vám neměla kamenosochařská výzdoba. Oltář vyniká barevností a barokní varhany jsou prostě nádherné.
České Budějovice
Chrám sv. Mikuláše
Působí jako typicky barokní, ale základní kámen byl položen už okolo roku 1265, v době založení města. Hned vedle stojí známá Černá věž, která sice k němu jakoby nepatří a vypadá spíš pozdně goticky, přesto je jeho kostelní věží.
Gotická bazilika byla stižena požárem roku 1513 a poté několikrát přestavována až do barokní podoby opět po velkém budějovickém požáru roku 1641. Vysokánský a velkolepý hlavní oltář sv.
Mikuláše z Myry je vrcholným barokním dílem, hodně lidí se chodí dívat na obraz Sv. Mikuláš křísí dvě mrtvé děti, což je olejomalba J. Bachmanna ještě o 130 let starší. Unikátní jsou zdejší varhany, menší z konce 15. století a velké barokní z roku 1728.
Olomouc
Chrám sv. Václava
Původní románská bazilika z první půle 12. století byla počátkem 13. století přestavěna v románsko-gotickém slohu a gotiku neutloukly ani barokní přístavby.
V nejvyšší ze tří věží, stometrové, bije zvon Václav, druhý největší v Česku, a v kapli sv. Jana Křtitele jsou pohřbeni poslední olomoučtí kardinálové.
Nejvýznačnějším prvkem interiéru je oltář Mino de Fiesole z bílého mramoru z roku 1461 se čtyřmi sochami církevních otců.
Prostory zvětšují ještě pozdně středověké kaple, Loretánská, sv. Stanislava a Chórová kaple, s bohatou kamennou a kovoliteckou výzdobou.
Brno
Chrám sv. Petra a Pavla
Katedrála na vrchu Petrov tvoří s dvěma ostrými středovými věžemi odedávna brněnské panoráma. Prazáklady chrámu spadají až na přelom 11. a 12. století, jeho hlavní část je raně gotická, interiér je od 18. století barokní.
V Mariánské kapli kostela najdeme skříň na liturgické nástroje z roku 1652 a mramorovou křtitelnici.
Velkolepý zlacený oltář s Kristem a čtrnácti svatými je novogotický, od vídeňského řezbáře Josefa Leimera z roku 1891, a varhany jsou ještě mladší – z roku 1909 od firmy Bratři Paštikové ze Žižkova.
Barokní a jiné „dodělávky“ jsou dány tím, že chrám byl mnohokrát poničen válkami.
Plzeň
Chrám sv. Bartoloměje
Katedrála vznikla spolu s Plzní na konci 13. století a její věž je se 102,26 metru nejvyšší kostelní věží u nás. Krásná síťová klenba v hlavní lodi se sbíhá do geometrických kvítků tzv. Šternberské hvězdy.
Na jižní straně se s presbytářem nachází i pohřební kaple rodu Šternberků. Krásný a vysoký dřevěný oltář se světci a archanděly ve východním gotickém presbytáři je až z 19. století od stavitele Svatovítského chrámu Josefa Mockera.
Neomítnuté pískovcové kvádry dávají chrámu syrový vzhled, se kterým výzdoba pěkně kontrastuje. A to nejen gotické sochy svatých, ale i varhany nad portálem a barevná vitrážová okna.