Podzim má většina z nás spojené především s úchvatně barevným kaštanem koňským, správně jírovcem maďalem. Tento opadavý listnatý strom je dnes rozšířen v parcích a zahradách téměř po celé Evropě.
Pro léčebné účinky se užívají hlavně jeho semena, kaštany, které se sbírají právě na podzim.
Jejich hlavní sezóna je sice od září do října, ale když se nyní vydáte na procházku, jistě ještě nějaké najdete.
Pomáhá při cukrovce
Hlavní léčivou látkou, kterou kaštany obsahují, jsou triterpeny, které se souhrnně označují jako aescin.
Ten je zodpovědný za většinu prospěšných účinků kaštanu. Z dalších podstatných složek to jsou především flavonoidy.
Kaštan koňský se v léčitelství používá zejména na různé cévní problémy, záněty žil, křečové žíly, lámavost cév, bércové vředy a sklerotizaci cév.
Také pomáhá při periferním prokrvování orgánů a trombóze. Podle posledních lékařských studií také snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž významně pomáhá při diabetu a jaterních potížích. Prášek nebo gel? Na nachlazení jsou zase nejlepší usušené kaštany, rozemleté na prášek.
Jeho šňupáním si prý pořádně pročistíte nosní dutiny. Při vnějším použití se hodí do mastí proti revmatoidní artritiě a křečovým žilám. Masáží gelem z výtažku kaštanu tak ulevíte těžkým nohám, bolestem kloubů a svalů.
Tento gel ocení i sportovci na různé naraženiny a bolestivá místa. A i když se vám nechce kaštan vlastnoručně sbírat, nemusíte zoufat.
Vždyť na na našem trhu je již dostatek výrobků, které výtažky z kaštanu obsahují. Nálev na bolesti v krku Pro léčebné účely se sbírají nejenom plody kaštanu, ale i jeho květ. Květy se sbírají plně rozkvetlé, což bývá zpravidla v květnu.
Suší se v tenké vrstvě ve stínu za dostatečného přístupu vzduchu. Můžete si z nich vyrobit nálev, který vám přinese úlevu při zánětu horních a dolních cest dýchacích a při bolestech v krku.
Nálev si připravíte tak, že 1 polévkovou lžíci sušených květů zalijete šálkem vroucí vod a necháte 15 až 20 minut louhovat.
Takto připraveným nálevem pak několikrát denně kloktáte.