Čas vánočních svátků milují lidé po celém světě, protože se slaví narození Ježíše, a celá města se krášlí do slavnostní výzdoby. Po celém světě se advent oslavuje různě.
Ne všude sice voní jehličí a smažený kapr, ale ze setkání rodin by měl Ježíšek radost všude.
Kanada
Ještě před Štědrým dnem pořádají Kanaďané večírky, kdy příchozí pečou vánoční koláčky „cookies“ dle vlastního receptu. Chodí tu Santa Claus, podobně jako v sousedních USA, a v noci z 24. na 25. prosince bývá zdvořilé nechat mu v kuchyni sušenky a lahev mléka.
Peče se speciální Barley Candy, vánoční „cuc na kládě“ ve tvaru Santy, stromku, sněhuláka či soba. Vánoční večeří je krocan s bramborami a puding.
V provinciích Newfoundland a Nova Scotia probíhá „vánoční šaškování“ maškar, jež chodí dům od domu, jedná se o uliční párty podobnou našemu masopustu.
Ve frankofonní provincii Québec pořádají hostiny a pečou královský dort La Fete du Roi, ve kterém se skrývá fazole. Kdo ji ve svém kousku najde, je králem Vánoc!
Filipíny
Kostely jsou našlapané do posledního místa, půlnoční mše má přednost před dárky. Po mši se sejde často velmi početná rodina, večeří se adobo, vepřové s bramborem, a pansit, což jsou nudle se zeleninou. Naděluje se až k ránu.
To je ovšem Štědrý večer, ale Vánoce Filipínci slaví snad už od září, advent znamená vrchol.
Tančí a zpívá se na ulicích, vyzdobených kulatými lucernami parol s hvězdou uprostřed. Filipíny jsou lék na depresi, všichni tu mají pusu od ucha k uchu, bohatí i chudí. Na ulici v Manile si můžete zkusit i vánoční karaoke. Jestli tam ale budou mít Vánoce, Vánoce přicházejí, to je otázka.
Švédsko
Švédové se cpou lahůdkami ze svátečního stolu julbord, kterému dominují sledě, vejce s kaviárem, pečená šunka, krocan, vepřová žebírka a karbanátky. Moučníkem jsou vánoční perníčky a nápoj glögg, což je svařené víno s kořením, hrozinkami, mandlemi a kořalkou.
Dárky nosí skřítek hospodáříček Jultomten. Od 13. prosince, což je svátek svaté Lucie, chodí švédskými městy dětské průvody.
Na památku světice nosí děti na hlavičkách čtyři svíce, protože Lucie nosila uvězněným křesťanům jídlo do katakomb a svítila si svíčkou na hlavě. Chcete suvenýr? Na vánočních trzích Stockholmu, Göteborgu i jinde mají krásné sošky – ze slámy. Anděly, zvířátka, skřítky…
Brazílie
Pokud si říkáte, že Vánoce bez sněhu nejsou ono, pak Brazilci to umějí řešit. Sníh nahrazují chomáčky nečesané bavlny, kterou zdobí stromy. Nesmějí chybět ani řezané květiny a velkolepé ohňostroje.
To vše doplňuje hlasitá hudba a veselí a samozřejmě nezbytný tanec samba. V Brazílii vládne silná katolická tradice.
Bohatá večeře (tzv. Ceia de Natal – Večeře Zrození) se skládá z nadívané krůty, šunky, neloupané rýže, mořských plodů, sladkých zákusků a obložené mísy z čerstvé zeleniny a exotického ovoce.
Pětadvacátým prosincem vánoční veselí nekončí, pokračuje totiž až do tří králů 6. ledna. A pak už se všichni těší na únor, čas karnevalů…
Rusko
Vánoce v Rusku jsou pravoslavné, posunuté v čase, a ještě ke všemu poněkud rozpolcené. Největší část populace je slaví „s nóvim godóm“, tedy pro nás na Silvestra, část Rusů se vrací k původnímu pravoslavnému datu, což je 6. a 7. leden. Všichni ovšem mají doma jólku (stromeček) a v rodinném kruhu zpívají.
Typickými vánočními jídly jsou tradiční pšeničná kaše kuťja s medem, ořechy, hrozinkami a mákem a kompot zvaný vzvar. První připomíná narození, druhý smrt Ježíše Krista. Často je doplňuje pečený krocan s jablky a pohankovou kaší.
Půlnoční mše často trvá až do pěti do rána! Někteří Rusové si umějí Vánoce užít i třikrát: ke svým dvěma svátkům slaví i ty naše, katolické. Pro dědu Mráze zabíračka!
Izrael
Svátek světel chanuka probíhá zhruba v čase našeho adventu. V domech se rozsvěcují osmiramenné svícny, upomínající na vítězství Makabejských a očištění Jeruzalémského chrámu od pohanských modloslužeb.
Chanukovým jídlem jsou bramborové placky a koblihy, děti dostávají drobné dárky.
Klasické Vánoce v Izraeli slaví křesťanští drúzové, bez stromečku, ale v rodinném kruhu, nad pečeným jehnětem či kuřetem, pečou se sladké koláčky.
Specifické jsou Vánoce v Jeruzalémě, kde se o křesťanských svátcích stavějí jesličky a konají procesí. Často na ulici chytají chudáky s jeruzalémským syndromem, tj. věřící, kteří se vtělili do světce a dočasně se zbláznili…