Diabetiky netrápí pouze nutnost dodržovat speciální režim a užívat léky, ale i zdraví ohrožující výkyvy hladiny cukru – hypogylkémie. Co se děje v těle?
Náhlý pokles hladiny cukru v krvi představuje akutní riziko úrazu nebo i smrti související se ztrátou sebekontroly, ale i zhoršení psychického, sociálního a zdravotního stavu.
Většina hypoglykémií je provázena nepříjemnými příznaky, a to jak fyzickými, například pocení, třes, křeče, bolesti hlavy a poruchy zraku nebo jemných pohybů, tak psychickými, jako je nesoustředěnost, zmatenost i agresivita.
Laikům mohou tyto projevy připomínat opilost. Máte vhodnou léčbu?
Diabetici se často snaží hypoglykémie zvládat sami, a tak si bez konzultace s lékařem „preventivně“ snižují dávku inzulinu, zvyšují příjem cukru, svačin nebo sníží pohybovou aktivitu, což vede k přibírání na váze.
To je ovšem špatně. Místo toho raději vše konzultujte se svým lékařem a požádejte ho, aby vám předepsal nové léky. Jaká je nová generace inzulinů? Snížení počtu a závažnosti hypoglykémií lze ovlivnit dodržováním životosprávy i správnou léčbou.
Starší generace inzulinových preparátů riziko hypoglykémií zvyšovaly, ale ty nové umožňují jejich počet naopak snížit.
Diabetici i lékaři se shodují, že pokrok v léčbě nastal jak v účinnějším působení inzulinu a snížení hypoglykémií, tak i ve zlepšení kvality života.
.