Zahrnuje vaše péče o zuby jen obyčejný zubní kartáček, případně ústní vodu? Klasický kartáček ale nikdy dokonale nevyčistí mezizubní prostory.
Většina zubních kazů a problémů dásní vzniká v těžko přístupných mezizubních prostorech, kam se klasický zubní kartáček prostě nedostane. Mezizubní kartáček je proto nutnost.
Neignorujte ho
Pokud mezizubní prostory řádně nečistíme, bakterie se v nich vesele usazují a pomalu, ale jistě konají své zkázonosné dílo. Mezizubní kartáček by měl proto patřit mezi povinnou výbavu každého, kdo chce mít zdravé zuby i dásně. Používat by jej měli i lidé s implantáty, můstky nebo rovnátky.
Jeden nestačí
Jinou velikost mezizubního kartáčku budete potřebovat pro přední zuby, jinou pro stoličky.
Příliš malý kartáček je neúčinný, protože neodstraní všechen plak v prostoru, příliš velký zase může způsobit poranění dásně, která pak obvykle časem ustoupí a odhalí citlivý krček zubu.
Na velikosti záleží
Správnou velikost je nutné změřit – a v tom je nejlepší nechat si poradit od dentální hygienistky. Ta vám vyzkouší vhodné mezizubní kartáčky přímo v ústech a společně také natrénujete jejich zavádění.
Pokud s mezizubním kartáčkem teprve začínáte, možná vás při čištění potká krvácení dásní. Není ale třeba panikařit, obvykle je otázkou pár dní, než si dásně zvyknou, krvácet přestanou a postupně budou silnější a zdravější.
Jak často?
Na rozdíl od klasického čištění stačí mezizubní kartáček používat 1× denně, nejlépe večer po vyčištění tím klasickým. Zubní pasta není už potřeba, po použití ho jen propláchněte pod tekoucí vodou.
Dobré rady
• V úzkých prostorách, např. u předních nebo křivých zubů, použijte dentální nit.
• Při každodenním používání vydrží mezizubní kartáček 2–3 týdny.