Oba jsme byli v důchodu a neuměli si s tou spoustou času poradit. Víc a víc jsme se hádali a manžel vyhrožoval, že odejde.
Měli jsme poslední šanci. Nedá se říct, že bychom za sebou měli idylický společný život, spíš naopak, bylo to vysilující, místy skoro k nevydržení. A teď jsme byli najednou oba v důchodu se spoustou volného času a ponorkovou nemocí jako Brno.
Už nás nezachraňovaly odchody do práce ani služební cesty, najednou jsme měli jen jeden druhého, a nedokázali jsme si s touto skutečností poradit. Pomalu jsem se smiřovala s myšlenkou, že zůstanu sama.
Najít společnou řeč se životním druhem se ukazovalo jako nemožné. Dcera nám promlouvala do duše, na naši situaci hleděla optikou mládí a bezstarostnosti. „Máte tolik času,“ básnila. „Můžete cestovat. Jeďte k moři.“
Manžel odvětil, že válet se na pláži ho nikdy nebavilo. Kristýna si povzdychla: „No tak se jeďte někam podívat, třeba do Berlína, tam je to super.“ Můj muž odpověděl: „Prosím tě, nevšimla sis, že máma chodí o holi? Ujde sotva do parku a zpátky, v Berlíně si to s ní neumím představit.“
Krabice
Oddechla jsem si, když se vypravil na ryby nebo s kamarády do hospody, že mám chvilku pro sebe a mohu se radovat z ticha, protože jsme si od rána do večera nadávali. Josef dával najevo, že jestli to takhle půjde dál, zabalí si kufr a zmizí.
„Tak se postarej o zlepšení,“ vřeštěla jsem. „Je z tebe jedovatej dědek, měl bys s tím něco dělat.“ Načež jsem si vyslechla, že ze mě je zapšklá bába, a vše se opakovalo. Spadli jsme do začarovaného kruhu. „Jděte třeba do kina,“ navrhovala Kristýna.
„Prosím tě, koukalas, co hrajou?“ vrčel Josef. „Jak na sebe střílí mimozemšťani.“ Neúnavně to zkoušela: „Tak do divadla.“ Otřásl se odporem: „Taky jsem tam párkrát byl. A řeknu ti, stačilo.“ Pokrčila rameny a práskla za sebou dveřmi. Nazítří přinesla krabici s několika otvory.
Ohromený
„Štěně!“ zaúpěla jsem. „Kristýno, ty jsi zešílela.“ Rychle se loučila. Ve dveřích ještě zavolala: „Je to šestinedělní fena kokršpaněla. Krmte ji po čtyřech hodinách, dávejte jí piškoty ve vlažném mléce nebo čerstvé rybí a bio kuřecí maso.“ Zmizela jako duch.
Nevěřili jsme s Josefem svým očím. Štěně znečistilo podlahu a dalo se do procítěného vytí. „Tak snad abys šel pro piškoty a to čerstvé bio maso,“ navrhla jsem a ohřívala mléko. Byl tak ohromený, že se nechal i s kabátem lehce vystrčit ze dveří.
Naší dceři se podařil mistrovský kousek. Zjistili jsme, že se nehádáme, dokonce ani při vybírání pelíšku a obojku se řemínkem. Štěně nás vyléčilo z nevraživosti. A při pravidelném venčení jsme se dali do přátelského hovoru. Najednou nám bylo spolu dobře.
Jaroslava (66), Havířov
OMG, to je tak sladký! Hned bych si taky pořídila psa, kdyby to bylo u nás možný. Krása, co pejsek dokáže s lidma udělat.
Jak krásně ilustruje, že štěstí může přijít nečekanou formou. Tento článek připomíná, jak důležité je hledat společný jazyk a nevzdávat se. Štěně jako lék na partnerské problémy je nápaditá a podnětná idea.
No vidíte, nakonec vás ten maličký čtyřnohý zázrak zachránil. Zvířata dokáží dělat divy. A dětem bychom opravdu měli víc věřit, oni to s námi myslí dobře.
Tak to je nádherný příběh, co víc říct. Věřím, že láska k zvířatům může opravdu spojit lidi. A ten pocit, že spolu můžete zase být šťastní, to musí být neskutečná úleva. Užívejte si toho pejska 🙂