O tom, zda zhubnete, do značné míry rozhoduje i váš mozek. Dlouho se věřilo, že přejídání a následná obezita jsou zapříčiněné nedostatkem vůle a nízkou sebekontrolou.
Nové výzkumy ale ukazují, že významnou roli v procesu hubnutí hraje mozek, který při pravidelné konzumaci nezdravých potravin vysílá do těla signály, jež touhu po dalším jídle jen podněcují.
Především sladká a tučná strava působí v mozku změny podobné těm, které se vyskytují u drogově závislých. Není to tedy jen o síle vůle, která pomáhá přejít ke zdravému životnímu stylu a zhubnout.
Mozek v tomto procesu hraje také důležitou roli – jednoduše proto, že v pravou chvíli už nedokáže dát dalšímu jídlu stopku a kolotoč přejídání nezdravým jídlem pak už nejde jen tak zastavit.
Jídlem ke štěstí?
Hlavní úlohu v regulaci chuti k jídlu má hormon leptin, který mozku říká, kdy máte přestat jíst. Problém u lidí s nadváhou je často ten, že mají leptinu jen velmi málo. Pro ně pak bez nadsázky platí, že zkrátka neznají správnou míru.
Kromě toho leptin působí v oblasti středního mozku, kde ovlivňuje tvorbu dopaminu při jídle. V praxi jde o přímou úměru „čím více jídla, tím více štěstí“. Tyto dvě kombinace se mohou snadno postarat o to, že se z hubnutí stane celoživotní nekončící proces.
Překonat obezitu je zkrátka mnohdy těžší, než se teoretikům zdá. .
Připravte i hlavu
Pokud jste se už rozhodli nebo se právě rozhodujete pro změnu životního stylu, nezapomeňte, že na ni musíte připravit i váš mozek. A ten zkrátka moc dobře pozná, co jíte.
Ať už zvolíte jakoukoli dietu, dbejte kromě pravidelného pohybu a odhodlání i na skladbu stravy. Ta totiž mozku velmi přesně řekne, co si o tom všem má myslet.