Za velkým množstvím vyhazovaného jídla stojí často naše malé znalosti ohledně skladování potravin, a to včetně rozložení v lednici.
Ukládání potravin se řídí podle vlhkosti. Ať již u babičky ve spíži nebo u nás v lednici, čím výše je police posazena, tím nižší je v ní vlhkost. Proto se do dolních přihrádek dávají věci, kterým hrozí vysušení – ovoce a zelenina.
Před ukládáním je nemyjte, to děláme až před jídlem. Do lednice se dávají jablka, hrušky, hroznové víno, lesní či zahradní ovoce. Ze zeleniny do ledničky ukládejte listovou a košťálovou zeleninu, včetně ředkviček.
Cibule, česnek, brambory a dýně se hodí do spíže nebo sklepa. Rajčata, lilek, papriku, okurku nebo zázvor uchovávejte v pokojové teplotě. Do lednice nedávejte citrusy, melouny, banány, mango a ananas.
Držte je od sebe!
Nad poličku s ovocem a zeleninou patří syrové maso, ryby a drůbež. Potraviny určené k okamžité spotřebě patří nad maso. Mohou to být šunky a salámy, zabalené v papírovém obale, sýry, tvarohy a jogurty, ale i nedojedené zbytky pokrmů nebo zákusky.
Pokud máte menší lednici, využijte plastových krabiček k oddělení masných a mléčných výrobků. Zabráníte tak nejen kontaminaci chutí a vůní, ale i rychlejšímu kažení. Dveře ledničky je další prostor pro skladování.
Dolů do přihrádky patří mléko, džusy, minerálky, pivo a víno. Do přihrádek ve středu dresinky, otevřené pomazánky a máslo. Na úplném vrcholu se nachází místo na vejce. Lednička se nesmí přeplňovat, chladný vzduch by měl cirkulovat.
Do lednice proto nedávejte zbytečně konzervy, zavařeniny, med, kečupy, hořčice, kávu, olivový olej či čokoládu. Pokud jsou však otevřené, do ledničky patří, a to do horních pater. Hořčice i kečup mohou být mimo ledničku i po otevření. Ocet v nich totiž zajišťuje jejich dobrou konzervaci.