Poproste partnera, nebo kamarádku, ať vám masáž provede v pohodlí vašeho domova. Budete se tak cítit dobře a daleko více se uvolníte. Záda se masírují na masérské židli nebo vleže.
Doma masérskou židli většinou nemáme, proto se můžeme spokojit třeba s postelí.
Masírovat lze i na podlaze, pokud není studená a masírovaný člověk se z ní bez problémů zvedne. Důležité je, aby vám byla poloha pohodlná.
To samé platí o poloze rukou – můžeme je mít podél těla, pod hlavou nebo vedle hlavy.Páteř by měla být v rovině, pokud je vám pohodlnější hlava na straně, polohy střídejte.
Začínejte od hýždí
Základem celé masáže zad je, možná trochu překvapivě, masírování horní části hýždí. Problémy a bolesti zad mohou vznikat právě v této oblasti.Nacházejí se zde střední a malý sval hýžďový, které se zapojují do téměř všech pohybů a bývají zkrácené.
Pohyby jsou jemné, plynulé a zklidňující
Pohyby jsou zpočátku velice jemné a uklidňující, svaly se jimi uvolňují a připravují na následnou relaxaci.Tělo nejprve zahříváme celými dlaněmi, pohyb vždy vychází od hýždí, které nejprve obkroužíme a pak postupujeme výše nahoru k šíji.
Pohyb můžeme protáhnout až na ramena nebo na ruce. Pohybujeme se pouze po svalech, které sledujeme jemnými pohyby, masírujeme ve směru vláken.
Pokud masírujeme přes vlákna, tak ucítíte přeskakování. Co se týče lopatek, nejezdíme přes jejich hrany, masírujeme pouze po svalech.
Klademe důraz na hmaty
Při masáži můžeme kdykoli zapojit prsty, které dáme k sobě do špetky a opět jemně kroužíme od hýždí nahoru k šíji, později používáme pouze palce nebo masírujeme předloktím, čímž se k partnerovi přiblížíme, což je dobré i z psychologického hlediska.
Dalším hmatem je jemné válení, neboli hnětení rukama – jednou rukou nahoru, druhou rukou dolů. Po skončení masírovaného otřeme přes ručník, necháme ho ležet a podáme mu sklenici vody….