Královská města navozující atmosféru z pohádek tisíce a jedné noci se střídají s moderními letovisky na břehu moře. To vše zasazené do exotické přírody s dominantou impozantního pohoří Velkého Atlasu, na vrcholcích pokrytých sněhem. A k tomu nádhera pouště s jejími oázami.
Hradbami obehnaná centra měst, nazývaná „ mediny“,působí , jako by se v nich zastavil čas. Objevíte tu kovotepce, tkalce a hrnčíře v úzkých uličkách.
V restauracích a hospůdkách si pochutnáte na marocké kuchyni plné ryb, masa, zeleniny, sušeného ovoce a vzácného aromatického koření.
A okusíte národní nápoj Maročanů, mátový čaj. Proslulá jsou místní tržiště, kde můžete usmlouvat cenu až na 1/3 původně nabízené. A co navštívit?
Starobylá města
Hlavní město marockého království Rabat má tisíciletou historií. staré město, andaluské zahrady, opevněnou modro-bílou čtvrť na skále s překrásným výhledem na Atlantik a Salé – bývalé centrum pirátské republiky.
V Meknésu navštivte medresu – teologickou kolej ze 14. století, rozlehlou podzemní sýpku, dříve považovanou za vězení pro křesťanské zajatce. A velkolepé hradby a brány, které město proslavily.
Minout byste neměli ani zachovalé archeologické naleziště Volubilis a Ksar of Ait-Ben-Haddou, kouzelnou skupinu nízkých obydlí postavených z hlíny a obklopených hradbami.
Jde o tradiční bydlení původních obyvatel Sahary. Fez je jedním z nejstarších měst. Najdete zde spoustu islámských památek. Město Tétouan je nejlépe zachované staré město z počátku 8. století, kdy sloužilo jako hlavní kontaktní místo mezi Andalusii a Marokem.
Exotická zábava a výlety
V Marrákeši je světově proslulé náměstí Djemaa El Fna na kterém se každý večer odehrává spousta zábavných představení. Potkáte tu zaříkávače hadů, pouštní kmeny prodávající nespočet hadích kůží.
Prodavači koření, bylinek, výrobků z kůže či stříbra, dokonce i želvy či ježky. A také ženy připravující směs z heny, kterou zdobí cizinky. Skvělým zážitkem je i přejezd Atlasu s procházkou cedrovými lesy, které jsou obývány opicemi makaky magot.
Můžete se také projet Saharou na velbloudu nebo terénní vozy a zastavit se na čaj s nomády. Noc strávená v pouštním hotelu, pod nekonečně hvězdnatou oblohou je nesmrtelný zážitek.
Dobré rady na závěr
Vhodná doba k návštěvě je od dubna do začátku června nebo v září až říjnu. Maroko je islámská země, v níž je třeba ctít místní zvyky. Téměř všechny mešity jsou pro turisty nepřístupné.
Samozřejmostí je tu za jakoukoli službu spropitné, čili bakšiš. Do mnoha restaurací je ženám vstup zakázán. Ani alkohol není vždy právě tím nejvhodnějším úplatkem či bakšišem.