Lípa je od pradávna posvátný strom Slovanů. Když v době kvetení postojíte pod její košatou krorunou, můžete se opájet medovou vůní a nepřetržitým bzukotem včel. A také si domů odnést její léčivé květy.
V květnu a v červnu se můžete vypravit pro voňavě květy lípy srdčité. Pokud si jich nasušíte dostatečnou zásobu, rozhodně nebudete litovat.
Skladujte v papírových sáčcích
Květy by neměly být v plném květu, naopak. Sklízejte ty méně rozvité, které se teprve budou otevírat. Aby vám lipové květy nezvlhly, skladujte je v dobře uzavřených papírových sáčcích nebo ve sklenicích.
Lipový květ sušte ve stínu nebo v teplé místnosti, kde teplota nesmí přesáhnout 35°C. Použít můžete i sušičku.
Správně usušený květ si zachovává svoji barvu a příjemnou vůni a nebojte, sušením se chuť lípy neztrácí Vyvolává pocení a snižuje horečku Lipové květy jsou vynikajícím přírodním mlékem při nachlazení, vyvolávají pocení, snižují horečku a léčí průdušky.
Dále jemně ředí krev, což je výbornou prevencí srdečních onemocnění a zánětu žil. Lipový čaj je také velmi účinný při močových a ledvinových potížích. Navíc je vhodý i pro děti, protože posiluje imunitní systém.
Připravte si čaj nebo lipové víno
Úplně nejjednodušší způsob, jak využít jejich účinků, je konzumace lipového čaje. Stačí, když 1 lžičku sušených lipových květů přelijete šálkem vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Pak scedíte
a můžete popíjet. Lipový květ je vhodný i k výrobě vína na uklidnění nervů. Smíchejte 1 lžíci lipových květů, 1 lžičku chmelových šišek, 1 lžičku květů heřmánku a 1 lžičku kořene kozlíku a pak bylinky přelijte 1 l kvalitního červeného vína.
Vše nechte 14 dní louhovat. Nesmíte zapomenout denně protřepávat.