Pocity osamělosti zažívá čas od času každý. Dokonce i v případě, že jsme obklopeni lidmi. Osamělost se totiž zdaleka netýká jen lidí, kteří žijí sami.
Podle nedávné studie je osamělost pro člověka dokonce nebezpečnější než obezita, která je považována za jednoho z hlavních zabijáků současnosti.
Opusťte noru
Většina lidí, kteří podlehnou pocitům osamělosti, touží zůstat zalezlí doma a litovat se. Tím se samozřejmě všechno jen zhorší. Je proto třeba překonat sebe sama a vyrazit ven. Ne nutně do společnosti dalších lidí, ale kamkoli za zábavou.
Do kina, divadla, muzea, na výlet, ale třeba i do posilovny, bazénu či na kolo. A když se vám vážně nebude chtít ven, alespoň něco dělejte. Čtěte si, luštěte křížovky, uklízejte. Hlavně žádné zahálení.
Nepřesvědčujte se
Přestaňte si dokolečka opakovat jak jste osamělí, jací jste chudáci, a že vás nikdo nemá rád. Pozor na to, že stokrát opakovaná lež se může stát pravdou a že síla slova je mocná. Zkuste se nějak zabavit, abyste se přestali litovat.
Náladu vám může zvednout i pomoc druhému člověku nebo zvířeti. Porozhlédněte po nějaké organizaci, jež shání dobrovolníky. A nebo se zaměřte třeba na své sousedy či příbuzné, kteří by ocenili pomocnou ruku.
Zkuste třeba focení
Zkuste nějakou kreativní činnost. Třeba vyjděte s fotoaparátem do přírody. Nebo zkuste malovat. Nemáte žádný velký talent? To ale přece nevadí. Důležité je něco tvořit. To přináší člověku uspokojení.
A pokud ani to nepomůže, zvolte přítele na telefonu. Nezkoušejte svůj pocit samoty, úzkosti a beznaděje „přetrpět“ o samotě. Svěřte se kamarádovi. Najednou zjistíte, že nejste ani trochu osamělí. Máte přece přátele.