Někdy stačí jeden příliš velký oběd, jindy zase pár dní přejídání. Když svůj zažívací trakt přetížíte, dojde k narušení citlivé rovnováhy a to se projeví nepříjemnými obtížemi.
V lehčích případech plynatostí a pocity plnosti, které mohou přetrvávat i několik dnů, v horších třeba průjmem nebo naopak zácpou.
Stará dobrá dieta
Zažívání si můžete zkazit během chvilky, dostat ho do formy ale trvá podstatně déle. Prvním opatřením je samozřejmě dieta.
To, jak přísná bude závisí na závažnosti obtíží a také na vaší osobní zkušenosti. V první řadě vynechte vše, o čem víte, že je pro vaše trávení zatěžující. Vyřaďte smažená, mastná, hodně sladká a pikantní jídla. Snižte také množství jídla, které zkonzumujete. V případě, že jsou obtíže lehkého rázu, může dieta k vyléčení stačit.
Očista a bylinky
Účinky diety můžete posílit očistou trávicího traktu. S tou vám pomůže třeba jitrocelová vláknina nebo křemíkový gel.
Oba přípravky na sebe vážou škodlivé látky a zvětšují objem stolice, čímž usnadňují a zefektivňují vyprazdňování. Skvělými pomocníky jsou bylinkové čaje. S následky přejídání si poradí máta či zázvor, při podráždění střev zkuste heřmánek nebo řepík.
Buďte maximálně trpěliví
Než se dá zažívání do pořádku, nějaký čas to trvá. I když se vám uleví, dietní režim je dobré udržovat i dalších tři až pět dní. Pokud chcete napravit narušenou střevní mikroflóru, zkuste užívat probiotika, alespoň deset dní.
Jestliže obtíže s trávením přetrvávají déle než deset dní, je lepší navštívit lékaře.
.