V čase, kdy zahrady a balkony odpočívají, jsou v plném květu nenápadné, ale přesto krásné pokojové rostlinky, které prozáří zimní dny.
Nejkrásnější svátky roku přijdou za pár dní a k jejich atmosféře patří nejen ozdobený vánoční stromeček a adventní věnec, ale také kvetoucí keříky bramboříků, azalek a vánočních hvězd.
Nekupujeme je jenom kvůli tradici, ale i proto, že jejich půvabné květy vnášejí tolik potřebné světlo a optimizmus do někdy pochmurného zimního času.
Pozor na horko a silnou zálivku
1 Bramboříku se nejlépe daří v chladnějších místnostech, snese bez problému i „pobyt“ mezi okny ve starých domech. Pokud ho postavíte na stolek v přetopeném bytě, rychle odkvete.
Ale i v panelákových bytech pro něj lze najít vhodné místo, například na okenních parapetech v pokojích, kde se příliš netopí. Nezapomeňte ho pravidelně zalévat, nejlépe do misek pod květináči. V ideálních podmínkách kvete brambořík i několik měsíců.
2 Po odkvětu utlumte zálivku a nechte postupně seschnout listy. Dejte rostlinky i s květináčem odpočinout na nějaké stinné místo, třeba do přepravky na balkoně.
Když je pak začnete na konci léta opět zalévat, obrazí listy a vykvete i napřesrok.
3 Příliš vytopené místnosti nejsou vhodným stanovištěm ani pro pokojovou azalku, která má nejraději teploty mezi 18 až 20 °C. Také ona vydrží kvést i více než dva měsíce.
Jakmile se jí ale nelíbí podmínky, které jste jí nabídly, začne shazovat květy a řídne jí listoví. Příčinou nemusí být jenom velké teplo, ale také přehnaná zálivka: Azalky doslova nesnášejí, když jim v miskách zůstává přebytečná voda.
Keřík, který je v pořádku, vám ale dlouho vydrží a znovu vykvete. Vyplatí se ho také jednou za čas přesadit do trochu větší nádoby.
4 Zatímco bramboříky a azalky považovaly za tradiční „zimní“ květiny už naše babičky, vánoční hvězda, nebo-li také poinsettia, dobyla naše domovy až v posledních desetiletích. Svým zvláštním vybarvením skvěle doplňuje vánoční výzdobu z chvojí.
5 Naprostou klasikou je hvězda s červenými listeny, ale v posledních letech si stále větší popularitu získávají rostlinky se světle zelenými listeny a objevují se i další barevné variety.
Samotné květy má hvězda nenápadné žlutozelené a „schovávají“ se uprostřed barevných listenů.
Při nákupu dbejte, aby byly ještě uzavřeny v poupatech, jen takový keřík by měl vydržet v květu až tři měsíce.
6 Po odkvetení zkuste rostlinku seříznout asi na 10 centimetrů. Bílou šťávu, která začne vytékat z kmínku, zastavíte vlažnou vodou. Ale pozor, tato šťáva je jedovatá!
Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a mírně omezte zálivku. V druhé polovině května ji pak můžete dát na balkon nebo do zahrady. Vánoční hvězda v jakémkoli období své vegetace nesnáší přemokření.