Přezdívá se mu zázračná hlíza pro jeho blahodárné účinky. Kromě toho, že ho můžeme považovat za jakýsi elixír mládí, má česnek i mnoho dalších blahodárných účinků na lidské zdraví.
Zpomaluje projevy stárnutí
Nejsilnější aroma, které jedni milují, a druzí kvůli němu odmítají přidat česnek do svého jídelníčku, je v jeho cibulce.
Česnek dokáže redukovat krevní srážlivost, snižovat vysokou hladinu cholesterolu, ale také tuků v krvi a zároveň rozšiřovat cévy, čímž snižuje krevní tlak.
Celkově působí jako prevence proti procesům stárnutí, které se projevují arteriosklerózou, autoimunitními nemocemi, chorobami srdce a zraku.
Zničí bakterie, viry a plísně
Česnek dokáže mírnit záněty, ničit bakterie, viry, houby a kvasinky rodu Candida. Alicin, který je v česneku obsažen, potlačuje růst a bujení některých bakterií, poradí si se stafylokoky nebo salmonelou.
Alicin také blokuje enzymy, které infekčním parazitům dávají schopnost poškozovat tkáně. Je účinný i při léčbě mykotických onemocnění, pomáhá proti virům chřipky a rýmy, zánětům horních cest dýchacích, chrapotu a kašli.
Obnovuje střevní mikroflóru
Česnek vylepšuje i stav střevní mikroflóry. Likviduje cizorodé organismy, potlačuje hnilobné procesy a pomáhá s obnovou přirozené střevní mikroflóry.
Česnek lze použít i k zevnímu užití při léčbě onemocnění kůže, např. na různá plísňová onemocnění kůže a nehtového lůžka a účinně působí také na opary. Nepřijde vám, že zatracovat česnek kvůli jeho závanu je úplný nesmysl?