Stres není jen nepřítelem vašeho duševního zdraví, ale i žaludku. Když se o něj budete starat, on se postará o vás. V opačném případě vám ale hrozí jeho zánět.
Bolest břicha, nevolnost, kyselé říhání nebo pocit, že vám v žaludku leží cihla?
Možná právě sklízíte důsledky toho, co všechno jste svému trávení provedli. Zánět žaludku neboli gastritida je mnohem běžnější, než by se mohlo zdát. A co je horší – často si ho přivodíme sami.
Seznam žaludečních nepřátel
Prvním velkým viníkem je káva nalačno. Ten ranní hrnek „turka“, co vás má nakopnout, je pro žaludek spíš nehorázná facka. Kyselina, kterou káva nastartuje, nemá co trávit, a tak se pustí do vaší vlastní sliznice.
Další na seznamu je alkohol. Jedna sklenička k večeři se ještě dá, ale pokud si dopřáváte pravidelně nebo to přeháníte na večírku, váš žaludek si to rozhodně zapamatuje. Alkohol sliznici dráždí a oslabuje její přirozenou obranu.
Třetím žaludečním nepřítelem jsou tučná a těžká jídla – smažák, hranolky nebo fastfoodové hody. Mastnota dráždí a nutí žaludek vyrábět zbytečně moc kyselin. Do stejné kategorie patří i pikantní pokrmy. A nesmíme zapomenout na stres.
Když vás honí termíny, nestíháte jíst a jediné, co konzumujete, jsou nervy a litry kávy, gastritida na sebe nenechá dlouho čekat. Posledním zrádcem jsou některé léky – hlavně ty na bolest. Pravidelné polykání ibuprofenu nalačno je pro sliznici hotová pohroma.
První pomoc pro bolavý žaludek
Jestli se váš žaludek ozývá bolestí a nevolností, je čas nasadit šetrnou dietu. Dobře mu udělají vařená rýže, brambory, mrkev, banán, suchary nebo kuřecí vývar.
Z nápojů vede slabý heřmánkový čaj nebo vlažná voda. Naopak čerstvé pečivo, citrusy, perlivé nápoje nebo čokoláda by měly být tabu. Klíčem je jíst malé porce, aby žaludek nebyl přetížený.
Bylinky a přírodní pomocníci
Příroda má na bolavý žaludek své pomocníky. Jejich králem je heřmánkový čaj. Působí protizánětlivě a pomáhá s křečemi. Zázraky umí i lněné semínko.
Když ho zalijete vodou a necháte nabobtnat, vytvoří jemný sliz, který potáhne žaludeční stěnu a ochrání ji.
Při nevolnosti může pomoci i zázvorový čaj, sáhnout můžete i po šťávě z Aloe vera. Podporuje totiž hojení a zklidňuje. Jestli ale bolesti trvají víc než týden, zamiřte k lékaři.
Prevence aneb žaludek v bavlnce
Nejlepším lékem je prevence. Dopřejte si pravidelnou stravu, jezte v klidu a bez stresu. Kávu a alkohol si dávejte s mírou a nikdy ne nalačno. Pokud berete léky proti bolesti, vždy s jídlem a dostatečně je zapijte. A hlavně se naučte odpočívat.
Myslím, že je důležité si uvědomit, jak moc může stres a naše denní návyky ovlivnit zdraví žaludku. Je čas zaměřit se na preventivní opatření!
No, ono se to nezdá, ale stres a takoví ty věci jako jídlo a pití fakt hnete s žaludkem. Musíme se na něho starat, jinak nám to vrátí, jak se říká!