Možná jste to už zažili. Neopatrný pohyb, bolest a najednou nemůžete narovnat záda. K doktorovi se vypravíte s vypětím sil v lehkém předklonu. Většinou to není nic jiného než ústřel, ischias neboli lidově houser.
Stává se to opravdu zničehonic. Stačí náhlý, nekoordinovaný pohyb, třeba se rychle otočíte, zvednete něco těžkého nebo si navlékáte ponožky bez pokrčení kolen a najednou se kvůli prudké elektrizující bolesti v oblasti beder jakoby zaseknete.
Zpočátku se zdá, že se během dne vše vrátí do normálu. Opak je však pravdou. Bloknutí zad se postupně zhoršuje a druhý den bývá obvykle nejhorší, nemůžete se ani pohnout, otočit na posteli, kýchnout ani provést ty nejzákladnější lidské potřeby.
Při každém sebemenším zatlačení do křížové oblasti se objeví ostrá řezavá bolest.
Pozor na prochladnutí
Stejný stav může nastat i při prochladnutí, zpocení, kdy necháte na sobě všechno uschnout či ofouknutí po horké sprše. Nebo můžete být nedostatečně oblečení při změně okolní teploty (klimatizace, ventilátory apod.).
Co pomáhá
V první fázi bolesti se doporučuje absolutní klid na lůžku a suché teplo, aby tak došlo k rozvolnění svalů a tím i uvolnění bolesti. Na bolavou oblast aplikujte třeba nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás – tzv. kočku.
Můžete též použít obklad z křenové placky (rozstrouhaný křen smícháte s nastrouhanou bramborou v poměru 1:1 a přiložíte na 15 minut na místo bolesti, které předtím namažete olejem kvůli prevenci spálení kůže štiplavým křenem).
Rovněž lze použít obklad z rozvařené cibule. Důležitý je i dostatek tekutin, k tišení bolesti můžete využít i analgetika, bolest pak většinou odezní.