Sluneční paprsky šimrají vaši pokožku, ve vzduchu se vznáší vůně kapek vody. Není pochyb o tom, že je tu léto. Bohužel ne každá pokožka slunění vítá. Sluneční alergie postihuje každého pátého člověka.
Všichni dobře víme, že s opalováním se zvyšuje riziko rakoviny kůže. Méně už se ale mluví o alergii na sluneční záření, která nejčastěji postihuje ženy a děti.
Co je to „alergie na sluníčko“?
Alergie na sluníčko je běžně používaný výraz pro nežádoucí reakci kůže na UV záření.
Na rozdíl od běžného spálení od sluníčka, které se projevuje zarudnutím a následně postupným sloupáním kůže, se alergie na sluneční záření projevuje zejména výsevem drobných pupínků či puchýřků.
Při závažné alergii se pak mohou jednotlivá ložiska slévat ve větší oteklé plochy.
Kde je zakopaný pes?
To nevědí ani odborníci. V určitých případech může hrát roli dědičnost. Větší riziko také hrozí, těm, kdo trpí jinými kožními problémy.
Sluneční alergie může být způsobena užíváním některých léků, používáním kosmetických přípravků anebo může souviset s některým onemocněním.
Na vině může být také aplikace některých látek na kůži. Alergie na slunce se může projevit poté, co jste si před pobytem na slunci nanesli na kůži např. parfém, dezinfekční prostředek, repelent, tělové mléko apod.
Alergickou reakci mohou překvapivě vyvolávat i některé složky běžných přípravků na opalování.
Mám opravdu alergii na slunce?
Na tuto otázku vám odpoví kožní lékař. Má k dispozici několik testů, které mu s určením diagnózy pomohou. Nejběžnější je tzv. fototest, kdy lékař pomocí speciální UV lampy zjistí, jak přesně vaše kůže reaguje na UV záření.
Alergii lze celkem jednoduše předejít
Omezte pobyt na přímém slunci. Mezi 10. a 16. hodinou se raději držte ve stínu. Vyhněte se náhlému a dlouhému pobytu na slunci. Na jaře nebo na dovolené pobyt na slunci prodlužujte postupně. Vaše kůže se lépe přizpůsobí.
Používejte kvalitní ochranné krémy na opalování. Aplikaci opakujte každé dvě hodiny, při koupání častěji. Pokud už se u vás alergie objeví – většinou v dekoltu, obličeji nebo na pažích – vyhněte se na pár dnů sluníčku. Pupínky zmizí.
U závažnějších případů může lékař předepsat kortikoidy ve formě masti nebo tablet.