Sluneční paprsky hřejí, ve vzduchu je cítit vůně opalovacích přípravků, léto je v plném proudu. Touha po krásném opálení se ale rychle může změnit v ošklivý problém.
Slunce může místo dohněda opálené pokožky způsobit různé problémy, jako je například vyrážka, zarudnutí, svědění nebo pupínky, to jsou nejčastější projevy sluneční alergie, která může vzniknout kdykoli.
Jak poznat, že jde o sluneční alergii?
Sluneční alergie je reakce imunitního systému na UV záření. Přispět k ní mohou také některé léky nebo chemické látky, které zvyšují citlivost pokožky na slunce. Většinou se projeví vyrážkou na kůži, která byla vystavena slunci, obvykle už během několika minut.
Vyrážka bývá různá, někdy dojde i ke svědění, pálení, zarudnutí kůže, objeví se na ní drobné hrbolky, které se mohou spojit ve vyvýšené skvrny či puchýře. V závažných případech může dojít k závratím, bolestem hlavy, nevolnosti nebo zvracení.
Lze jí předejít?
Ke sluneční alergii může dojít prakticky kdykoli a kdekoli. Pravda je, že u moře, kde sluce svítí přece jen intenzivněji, je pravděpodobnost jejího vzniku vyšší.
Předejít jí můžeme, pokud pokožku na intenzivní sluneční svit připravujeme postupně a budeme se chovat zodpovědně.
Tedy vyhýbat se parnému slunci mezi 11. a 15. hodinou, protože v těchto hodinách jsou jeho paprsky nejsilnější. I během dne je lepší vyhledávat stín, používat kvalitní opalovací prostředky s vysokou UV ochranou, ideálně pro citlivou pokožku. Pokud víte, že vám některé potraviny způsobují kožní reakci, vynechte je.
Pozor na chemii!
Alergii může spustit i kosmetika na bázi esenciálních olejů z citrusů. Vyvolat alergii mohu ale i některé opalovací prostředky, respektive chemické látky v nich.
Upřednostněte tedy ty, které obsahují med, vitamin E a bambucké máslo – tyto složky pokožku chrání, hydratují a podporují její přirozenou schopnost regenerace.
Co nám uleví?
Pokud už dojde k podráždění a objeví se pupínky, chraňte se používáním krycích krémů a opalovacího krému na bázi oxidu zinečnatého. Dobré je hodně pít čistou vodu a jíst potraviny s obsahem antioxidantů, jako je ovoce, zelenina a zdravé tuky.
Snížit zánět a zklidnit reakci můžete pomocí doplňků stravy s kurkuminem a vitaminem C.
Pomoc nabízejí i přírodní prostředky. Například šípkový olej, který zmírní podráždění a má protizánětlivé účinky. Aloe vera působí jako skvělý chladivý prostředek a dokáže během několika minut zklidnit pokožku a výrazně zmírnit vyrážku.
Zkusit můžete také extrakt z olivových listů, který pokožku chrání a zpomaluje tvorbu kožního barviva melaninu. Dobrý je i černý a zelený čaj. Pokožku můžete ošetřit zklidňujícími obklady namočenými právě v čaji. Jako první pomoc funguje i dětský pudr.