V parných dnech si rádi dopřejeme třeba při cestě autem osvěžení v podobě zapnuté klimatizace. Příjemné ochlazení však může neblaze ohrozit naše zdraví. Jak?
Proud studeného vzduchu vysušuje naši pokožku, ale také sliznici očí. Pokud nastavíte proudění vzduchu v autě přímo na obličej, hrozí jejich pálení, řezání či svědění.
Jako první pomoc u sebe mějte oční kapky, které naše oči hydratují a pomohou od přílišného vysušení.
Nastavte vzduch raději na čelní sklo, tak, aby se ochlazený vzduch v kabině rozptýlil. Dejme si pozor také na dostatečně vyčištěné filtry klimatizace, abychom snížili riziko výskytu škodlivých mikroorganismů.
Pozor na teplotu
Nejčastější chybou nastavení klimatizace je nastavení příliš nízké teploty.
Ideálně by rozdíl mezi teplotou venku a následnou teplotou v interiéru neměl být větší než pět 5 °C. A obecně by teplota v autech neměla klesnout pod 21 °C. Hrozí, že se ráno probudíme s akutní blokádou krku, hrudní páteře nebo žeber.
Jak si pomoci při delším cestování
O dovolených je to palčivá otázka. Celkově při dlouhém cestování v autě napomáhá našemu tělu zkusit se co nejvíce hýbat – na odpočívadlech i při čekání na semaforech.
Zkuste si jednoduchými cviky protáhnout krk, zakroužit hlavou, když to jde, protáhnout končetiny. Při akutních problémech, kdy nám ztuhnou svaly, můžeme použít gelové sáčky, které svaly prohřejí do hloubky.