Lupénka neboli psoriáza se může objevit v každém věku. Dá se léčit, ale zcela vyléčit bohužel ne. Poradíme vám, jak můžete zmírnit její příznaky, aby vám neničila život.
Lupénka patří mezi časté kožní choroby. Jde o onemocnění, při kterém je proces regenerace kůže, který obvykle trvá čtyři týdny, zrychlený. Dochází tak k nadměrné produkci kožních buněk, které navíc obsahují zánět.
Tím se kůže na sebe vrství a následně odlupuje. Vytváří se nehezké a také nepříjemné šupiny, které mohou i krvácet. Ke zhoršení dochází i kvůli stresu, slunci a nižším teplotám.
Může za ni dědičnost, ale především porucha střevní stěny zažívacího traktu, kvůli čemuž se dostávají toxické látky do těla.
Přemýšlejte nad tím, co jíte
Při lupénce se vyhýbejte potravinám, které poškozují střevní stěnu, tedy rajčatům, paprikám nebo bramborám. A také těm, které obsahují lepek. Vsaďte na zásaditou stravu – ořechy, luštěniny, celozrnné obiloviny.
Doporučuje se užívání probiotik, která stěnu posilují, stejně tak jako kolagen. Vyhněte se také pití alkoholu, cigaretám, polotovarům, potravinám s vysokým obsahem „éček“ a rafinovaným cukrům. A rada nad zlato? Dodržujte pitný režim!
Vsaďte na vhodné doplňky stravy
Posílení imunity je u lupénky klíčové, protože k ní přispívá právě oslabení organismu. Kromě toho dbejte na přísun vitaminů a minerálů, které pomáhají urychlovat hojení a přispívají ke zdravé pokožce.
Jde o omega-3 mastné kyseliny, jež minimalizují záněty, a ideální je kombinace s vitaminem D, jehož hladina v těle je pro zdravou pokožku nezbytná. Po celý rok užívejte komplex vitaminů B a kurkumin.
Kvalitní kosmetika
Lupénce nesvědčí parfémované sprchové gely, šampony a další ovoněné kosmetické přípravky.
Postižená místa ale potřebují dostatečně hydratovat, sáhněte proto po produktech v lékárně z řad dermokosmetiky, a ne po přípravcích z drogerie, které jsou plné syntetických látek, jež problémy spíše zhorší.
Jako lokální péče se používají speciální masti a krémy. Vhodné jsou ty s konopím, ovsem, kyselinou salicylovou, Aloí vera nebo jablečným octem.
Solné koupele
Doma nezapomeňte neustále zvlhčovat vzduch a pokožce dopřávejte pravidelné koupele. Zkuste použít sůl z Mrtvého moře nebo Epsomskou sůl. Zmírňují svědění, navíc pronikají hluboko do pokožky a tím ji regenerují.
250 g soli nasypte do horké lázně a pobuďte v ní alespoň 20 minut. Tyto speciální soli neslouží jen při lupénce, pomáhají také při revmatu, křečích, bolestech svalů a kloubů a aktivují metabolismus. Na koupel můžete rovněž použít i bylinky, například kořen libečku lékařského.
No jasně, že žrát rajčata a papriky tomu nepomůže, kámo. Ale že by to fakt mělo takový rozdíl, to je síla. Musim to někomu ukázat. Zdá se, že už vím, jak na to. Dík!
Tak tohle by mě fakt nenapadlo, že takový věci jako jídlo může mít tak velký vliv na lupénku. Konečně něco konkrétního, co můžu začít dělat hned. Díky za tipy!