Kdoví, jak známý by dnes byl tenhle krásný kout Chorvatska, nebýt natáčení legendárního indiána Vinnetoua.
Zatímco někteří turisté si na Plitvických jezerech nechávají ukazovat, kudy se plavili Pierre Brice a Lex Barker, jiní obdivují desítky vodopádů, čistou vodu a lesnaté kopce.
Přírodní park Plitvická jezera na horním toku řeky Korana nedaleko hranic s Hercegovinou tvoří 15 větších a bezpočet menších jezer, sevřených mezi terasovitě rozmístěnými vápencovými skalami.
Prohlídka si žádá pár dní, s tím je třeba při „výpadu“ od Jadranu, cca 200 km vzdáleného, počítat a zajistit si ubytování. Do parku se dostanete dvěma vchody, hlavním u dolních jezer na severu od silnice ze Záhřebu (na posilněnou je tu restaurace), nebo vedlejším na západní straně parku u největšího jezera Kozjak, který má tu výhodu, že tu je spousta hotelů. Máte na výběr celkem šest tras po typických dřevěných chodníčcích nad potůčky, často středem jezírek a pod vodopády.
Chcete si zaplavat?
Pokud si ale myslíte, že se v křišťálových jezerech zaplavete jako kdysi Vinnetou, zapomeňte na to, koupání není povoleno.
Ač jezerní soustavu napájí řeka Korana, o největší parádu se stará říčka Plitvice, ze které spadají z lesnatých vápencových masivů bílé stuhy vodopádů do soustavy dolních (Novakoviča Brod, Milanovac, Gavanovac) a horních (Ciginovac, Batinovac, Kozjak a dalších) jezer. A další bílá voda padá z jezer do jezer terasovitě dál.
Vodopádů je tu celkem 140, k tomu 20 jeskyň včetně té, kam lezli desperáti za pokladem na Stříbrném jezeře, plus termálních zřídla. Je to moc pěkná podívaná v kombinaci s množstvím ryb a rybek, které se pod průzračnou hladinou prohánějí.
Jakou vybrat trasu?
Velkou výhodou je, že si můžete zvolit trasu podle svých sil, nejkratší je zhruba tříhodinová a kdo nefotí, prohloupí.
Přes největší jezero Kozjak se svezete romantickým elektrickým parníčkem a k zahození není ani vyjížďka ekovláčkem, rovněž elektrickým. Na vycházce se nicméně vyplatí chovat se tiše a nehlaholit:
pokud je chcete vidět, ve zdejších smíšených lesích žijí medvědi, vlci, rysi, lišky, srny i divočáci.
Nejhezčí vodopády Sastavci najdete nedaleko hlavního vchodu, spadají do Novakoviča Brodu. Znalce květin zaujme, že na louce u Proščanského jezera lze najít 42 druhů orchidejí. Na jiné zase roste 16 druhů lilií. Voda v jezerech přitom osciluje od azurové modři až ke smaragdově zelené…
Dobroty od jezer
U Plitvických jezer jste vpodstatě v horách a kuchyně se proto od té jadranské dost liší. Vládnou mléčné výrobky a obilniny, sýry, luštěniny, brambory a maso – prostě je sytější.
Oblíbený je pršut, vepřová šunka sušená a uzená za přesně určených podmínek, a velmi často v restauraci narazíte na otevřené ohniště, na němž se připravují zdejší dobroty, především jehněčí maso na rožni a speciality „ispod peke“ (pečené pod keramickým nebo kovovým poklopem ve žhavém popelu), které zdejší kuchyni proslavily. V nabídce je i telecí maso na různé způsoby, čerství pstruzi, sytá polévka s cibulí, slaninou, bramborami a smetanou, bramborové placky, štrůdly se sýrem nebo s jablky, uštipci, což je sladké pečivo podobné koblihám a zdejší čerstvý sýr zvaný basa. Veškeré suroviny přitom pocházejí od místních farmářů.
Zapijte je některou z chorvatských pálenek, nejtypičtější je travarica, destilát z různých bylin (druhů je hodně).