Španělské Katalánsko se Pánubohu povedlo, má úplně všechno.
Vysoké hory (Pyreneje na hranici s Francií), úrodné nížiny (u řeky Ebro se pěstuje vše včetně rýže), krásné hlavní město Barcelonu a překrásné slunečné pobřeží plné pláží… Katalánsko je navíc nejbohatší částí Španělska a Barcelona, vstupní brána do země, to svou krásou a vyspělostí jen potvrzuje.
Nevíte, kam se dívat dřív, zda na proslulou katedrálu Sagrada Familia, vyprojektovanou geniálním architektem Antoni Gaudím, nebo na jeho skvostné domy na třídě Passeig de Graciá:
Casa Milá, Casa Batlló… Největší barcelonskou katedrálou je ale gotická Santa Maria del Mar ze 14. století, ohromná, božská, velebná! Hlavní třídou La Rambla dojdete směrem k moři k vznešenému pomníku Kryštofa Kolumba, na který můžete vyjet výtahem.
A hned vedle námořní muzeum s neskutečným množstvím exponátů: mapy, modely, malby, zbraně.
Jízda po pobřeží
Ještě si nenechte ujít procházku a oběd ve středověké čtvrti Barri Gotic a pak vyvstane otázka: kam dál? Katalánsko má docela hustou železniční síť a zvláště trať podél pobřeží nabízí pěkné vyhlídky!
Až na francouzskou hranici je to jedna dlouhá pláž, pěkná zastávka je např. u přírodního parku Aiguamolls. Pravda, od místa, kde se začínají zvedat Pyreneje, je pobřeží skalnaté, ale každé městečko tu má svoji pěknou městskou plážičku.
Což platí i pro Cadaques, nádherné středověké městečko zvané Dáma v bílém, které se od moře rýsuje pod prvními kopci Pyrenejí jako šlehačkový dort. Není náhodou, že si tu pořídil dům i slavný malíř Dalí. Tady je těžké nemít inspiraci!
Proč se válet na pláži?
Na jih od Barcelony je to to samé: pláže, kam se podíváte, ať už jde o známé letovisko Sitges, Vilanovu, Terragonu a mnohé další.
Prohlédněte si z parníčku deltu řeky Ebro, která na jihu ústí do moře, a rozhodně si nenechte ujít katalánské vnitrozemí, kde se střídají středověká městečka s přírodními parky.
Tak si můžete projet pověstnou Tren de Llacs z Lleidy do La Pobla de Segur na severu Katalánska, vedoucí mezi horskými sídly, skalami a jezery, anebo horskou trať do kouzelného města Puigscerda, které terasovitě spadá z horského úbočí. A každé město má svoji prastarou, nejméně gotickou památku, Terragona dokonce římský amfiteátr. Nádherná země.
Katalánci jsou mlsouni
V této zemi se pěstuje vše od mandlí až po subtropické ovoce a budete asi překvapeni: čerstvé pomeranče, grepy, citróny, ale i plody moře jako krevety chutnají o dost líp čerstvé!
A zdejší hlavní a často jediné pečivo zvané „pa“ – lehká bílá bageta – se ani jinak jíst nedá. Skvělá, ale rychle tvrdne. Z místních lahůdek vybíráme: tlačenku butifarra, která se podává s „pa“, opečeným na olivovém oleji a se zeleninou.
Ještě typičtější je katalánská paella, směs rýže, masa, směsi kořeni a zeleniny, připravovanou na velké pánvi.
Nejstylovější je s mořskými plody, krevetami, mušlemi, robotničkami a kousky ryb, ale ochotně vám je nahradí i klasickým hovězím nebo kuřecím masem.
Sladkými zákusky je Katalánsko proslulé, zkuste Xuixo, smažený váleček z listového těsta obalený v cukru, plněný smetanovovaječným krémem. Zapít doporučujeme vínem z katalánských oblastí Priorat či Penedés.