Jaro tu je letos opravdu brzy. Je nejvyšší čas zastihnout kvetoucí jarní louky v celé jejich kráse! Vydejte se do přírody!
Šafrány tu nejsou vzácné
Jižní Morava nabízí tu nejnádhernější podívanou kvetoucích jarních luk. Nejsou to pouze sněženky a bledule či petrklíče, které tu můžete vidět, objevíte tu i koberce vzácných květin, které se sem dostaly náhodou.
Tou největší raritou jsou louky malých orchidejí, tady je jejich největší výskyt v celé střední Evropě. Nejslavnějším místem je Lačnov, kde kvetou vzácné šafrány. Jak se sem dostaly?
O tom se vedou dohady, nejpravděpodobnější ale je, že se květina na Moravu rozšířila s Napoleonem a jeho vojáky. Najdete ji také u Valašských Klobouk.
Šafrány nejsou pouze typicky fialové, ale také bílé, ty rostou na vrchu Lesná u Horního Němčí v Bílých Karpatech.
Desetitisíce konikleců vás čekají jen kousek od centra Brna na sídlišti Kamenný vrch. Fialové stráně konikleců najdete i v Podyjí u Havraníků. A mezi nejkrásnější lužní lesy patří Mikulčický luh u řeky Moravy..
Kam za medvědím česnekem?
Pokud se chcete kochat jarní loukou ve středních Čechách, vypravte se k Mělníku. Poblíž Újezdce se nachází takzvaná Slaná louka, která dostala svůj název právem.
Půda je zde skutečně slaná, a proto se tu daří rostlinám pro naši zemi netypickým. Kromě běžných jarních kytiček se to tu krásně modrá. Může za to modřenec, kterému se zde nebývale daří.
Pokud zamíříte dál k Řípu, objevíte Dobřínský háj u Roudnice, plný bílých koberců sněženek a bledulí. Výletníky v tento čas láká také přírodní rezervace Libický luh, kterou najdete na soutoku řeky Labe a Cidliny.
Rezervace Libický luh je největším lučním lesem u nás a určitě tedy stojí za návštěvu. Za oblíbeným a zdravým medvědím česnekem se můžete vydat na Kolínsko do Veltrubského luhu.
Jarní zámecký park
Na severovýchodě naší země můžete narazit také na velkou přírodní nádheru. Šafrány rostou na Farské louce u České Lípy. Také v Kytlici v Lužických horách objevíte šafrány.
Pochlubit se výjimečnou jarní krásou může také známý kopec Raná u Loun. Tady mají kromě krásných kvítků i sysly, kteří se v tento čas probouzejí ze zimního spánku a na vrchu na jaře dovádějí.
Pokud zamíříte více na východ do Orlických hor, narazíte na tisíce kvetoucích bledulí v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Za nádhernou zahradu vděčí místní rodu Kinských, který zde žil.
Kdysi je napadlo dosazovat postupně další a další bledule i sněženky, a dosáhli tak tohoto nádherného jarního efektu. Když sejdete od zámku dolů k řece Orlici, kromě bledulí najdete také petrklíče a podléšky.
Zvonečky pro skřítky
Mnoho krásných tipů na jarní procházku za rozkvetlou loukou najdete na Vysočině. Jedním z nejznámějších cílů v tomto kraji je údolí Chlébského potoka poblíž Žďáru nad Sázavou.
Každé jaro láká výletníky na své louky, které jsou poseté bílými květy bledulí, kterým se zde říká také koukořík. Znáte pověst, která se tu k bledulím váže? Bledule jsou zvonečky, kterými skřítkové přivolávají jaro.
Nejlepší bude vyrazit na tyto louky z obce Nedvědice, odkud budete mít nejlepší přístup. V tomto údolí najdete také podléšku, petrklíče nebo vzácný lýkovec.
Zamířit můžete za bledulemi také do přírodní rezervace Jechovec a můžete spojit zdravotní procházku s návštěvou nádherného historického města Telče, které je blízko. A pokud zamíříte k obci Želetava, objevíte tu další ráj bledulí, kterému se říká Blatná hráz.
Černošínské zlato
Nejslavnější v západních Čechách je louka petrklíčů u Černošína. Z té záplavy zlata až oči přecházejí, když všechny rostliny naráz vykvetou. Na to jsou místní náležitě hrdi a svým pokladem na louce pod Vlčí horou se rádi chlubí.
Raritou je louka u Černýše na Karlovarsku, kde rostou vzácné upolíny a malé orchideje. Velkou jarní parádou se mohou chlubit i na Domažlicku. Hvožďanská louka tu krásně kvete. Tou největší zajímavostí tu v tento čas jsou hořec a prstnatec.
A právě díky hořci tu můžete vidět i vzácného motýla modráska. Na Prachaticku najdete též nádherné bílé koberce bledulí u potůčku Melhulka nedaleko Míčovic.
Bledule, sněženky i žluté petrklíče objevíte i podél Hučivého potoka nebo v okolí Hranice, nejzápadnějšího města v naší zemi. Zdejší Lužní potok je známý tím, že tu žijí perlorodka říční, rak a mihule.
Tak tohle je moc krása! ❤️ Už dlouho přemýšlím, kam vyrazit o víkendu a teď to mám jasný… Pojedeme si pro šnorchl jarní přírody. A ty šafrány! Musí bejt nádhera je vidět na vlastní oči.
Ach jo, jako Pražačka sem fakt nemam moc přiležitostí vycházet do přírody, ale tyhle fotosy mi ukazujou, co všechno mi chybí. Určitě si najdu čas a vyrazim na Jižní Moravu tento rok!