Pěkně propečené maso, které se na jazyku jen rozpadá. K tomu sladkokyselá šťáva z jablíček – a máte vyhráno u každého strávníka. Vyzkoušejte tuto lahodu s bramborovými špalíčky.
Suroviny:
1 kachna
4–5 jablek
sůl
kmín
Na bramborové špalíčky:
5 brambor
2 vejce
200 g hrubé mouky
Krok za krokem:
1. Nejprve si připravíme těsto na špalíčky. Ve slupce si den předem uvaříme brambory, oloupeme je a najemno nastrouháme. Přidáme vejce a hrubou mouku a rukou vypracujeme těsto.
2. Z hotového tužšího těsta vyválíme válečky. Z válečků pak pokrájíme kousky – špalíčky. Ty vhodíme do osolené vroucí vody a vaříme v širším hrnci, dokud nevyplavou, pak ihned vyjmeme.
3.Den předem si kachnu nasolíme. Přibližně jednou čajovou lžičku soli nasypeme i dovnitř. Nasolenou kachnu necháme přes noc v lednici.
4. Jablka rozčtvrtíme, oloupeme a odstraníme jádřinec. Co nejvíc čtvrtek jablek nacpeme do kachny. Kachnu posypeme kmínem, podlijeme sklenicí vody, přikryjeme a vložíme do trouby předehřáté na 180 °C.
5. Po deseti minutách ztlumíme teplotu na 150 °C a pozvolna pečeme. Po hodině kachnu otočíme a pečeme další hodinu. Poté pekáček odkryjeme a dále pečeme. Kachnu občas podlijeme výpekem.
Jakmile kachna zezlátne, znovu ji otočíme a pečeme ještě tak dlouho, dokud nebude mít zlatavou barvu (ke konci můžeme teplotu opět zvýšit, aby se kachna dopékala rychleji).
6. Kachna by se měla celkem péci alespoň 3,5 hodiny. Ovšem čím déle ji necháte v troubě, tím měkčí a lahodnější bude.
Pečení kachny má svá pravidla
Přestože upéct kachnu se zdá být snadný úkol, abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku, měli byste dodržovat určitý postup. Tím si zajistíte, že maso se bude rozplývat a kůrka bude krásně křupavá.
Kachní maso se řadí mezi potraviny s největším podílem bílkovin. Podporuje funkce tkáně, tvorbu kolagenu, hemoglobinu, hormonální rovnováhu a posilování organismu. Obsahuje všechny nezbytné aminokyseliny.
Omýt, vysušit, osolit!
Maso bychom měli vždy dobře omýt a pořádně vysušit. To je první část velmi důležitého kroku ke křupavé kůžičce. Tou druhou částí je sůl. Pořádně vysušenou kačenu osolíme, zvenku, ale i zevnitř.
Sůl kůži zvenku vysuší ještě víc a zkrystalizuje při pečení pěkně dokřupava a zevnitř maso hezky ochutí.
Není pekáč jako pekáč
Důležitá je i nádoba, ve které maso pečete. K pečení tedy budeme potřebovat pekáč s víkem. Víko musí dobře přiléhat. Měl by být tak velký, aby se do něj kačena vešla „tak akorát“.
Osvědčené jsou takzvané „dušáky“ obdélníkového tvaru (spodek je stejný jako vrchní díl) či oválné vyšší zapékací nádoby z jenského skla. Ovšem vynikající jsou těžké litinové kastroly či pekáče.
Pečení chce čas
Při pečení kachny musíme počítat s dlouhou dobou tepelné úpravy. Je vyzkoušeno, že kachna je dokonale měkká, když ji pečeme asi pět hodin. Ovšem pozor – při nízké teplotě kolem 100 stupňů Celsia.
Nic se nestane, když si jeden den (třeba v sobotu navečer) kachnu takzvaně „předpečeme“ a dopečeme ji druhý den dopoledne.