Nejen pyly nebo plísně trápí alergiky. Alergenů je víc! Kromě zvířecí srsti či prachu to mohou být třeba také některé kovy.
Nepříjemné svědění, zarudlá pokožka, mokvající puchýřky. Alergie na nikl se ale nemusí projevit jen na kůži. Může se ozvat i bolestmi kloubů, padáním vlasů, astmatem nebo střevními obtížemi.
Alergen všude kolem nás
Asi nejčastěji způsobuje takzvané kontaktní alergie nikl, který je součástí mnoha kovových slitin a pro své skvělé vlastnosti se používá v celé řadě průmyslových odvětví. Tento prvek nás obklopuje tak, že je téměř nemožné se mu vyhnout.
Nikl se vyskytuje hlavně v bižuterii, ale i příborech, nádobí, obroučkách brýlí, zubních rovnátkách, kosmetice…
Ke styku s ním může dojít i při používání rychlovarné konvice, pití vody z vodovodu nebo vaření jídel z konzerv. Přirozeně je nikl i součástí mnoha potravin, nachází se například játrech, luštěninách, listové zelenině, ořeších nebo čokoládě.
Problém se skrývá v množství
Neznamená to však, že bychom se všem těmto potravinám měli vyhýbat. Nikl je pro lidské tělo také důležitý, dokáže aktivovat enzymy, pomáhá s látkovou výměnou sacharidů, podporuje funkci inzulínu či vstřebávání železa.
Problém se skrývá právě v jeho množství, které pak může kdykoli během života spustit alergii. Možná jste to už zažili, při nošení prstýnků, náušnic či řetízků nebo i jen při kontaktu kovového knoflíku s kůží.
Ta v místě styku po nějaké době zčervená, svědí, objeví se mokvající pupínky nebo odlupující pokožka. Když už k tomu dojde, je potřeba danou bižuterii (nebo jiný předmět) okamžitě odložit a místo ošetřit.
První pomoc
Narušenou pokožku mažte hojivým krémem, například s obsahem urey. Potrvá to ale nějakou dobu, než se kůže zase zklidní a zcela zahojí.
A pokud se postižené místo zanítilo a objevila se infekce, je dobré poradit se s lékařem, který může nasadit vhodnou antibiotickou léčbu. Alergie na nikl se nedá léčit, je nutné zabránit styku s předmětem obsahujícím nikl. Co pro to můžete udělat?
Na kvalitě záleží
Vyměňte bižuterii za kvalitní výrobky ze stříbra či zlata, které nikl neobsahují. Při úklidu a čištění používejte vždy ochranné rukavice a šetrné čisticí prostředky, které zbytečně nedráždí pokožku.
V oblasti péče o pleť se poohlédněte po kosmetice bez konzervantů a parfemace s hodnotou pH mezi 6,0 a 6,5. Vařte spíše ve smaltovaném kvalitním nádobí.
Vytvořte bariéru
V případě elektroniky či oblečení se snažte vytvořit bariéru mezi kůží a alergenem – například knoflík u džín můžete zespodu podšít nějakou silnější látkou či kouskem kůže.
Můžete si ale poradit i rychleji, někdy pomůže vrstva bezbarvého laku na nehty nebo náplast.