Málokterá rostlina je opředena tolika pověrami a mýty jako jmelí. I u nás má symbolický význam, zvláště v době Vánoc.
Jmelí je ve větších dávkách jedovaté, proto s ním musíme zacházet opatrně. Zato má ale úžasné účinky na naše zdraví, pro které je cennou součástí lékárničky každého bylinkáře.
V neposlední řadě vedle účinků na mnohá onemocnění a zdravotní neduhy má zásadní vliv na léčbu rakoviny. Je vhodnou podpůrnou léčbou tohoto onemocnění.
Účinky rostliny
Na co vše stále zelené jmelí působí? Dokáže si poradit s vysokým i nízkým tlakem, v podstatě tlak reguluje, posiluje srdeční sval, léčí rakovinu žaludku, pomáhá při epilepsii, mírní projevy menopauzy, zahání strach, nervozitu, neklid, vnitřní nepokoj.
Posiluje imunitu a má vliv na neplodnost žen i mužů. Sbírá se v listopadu a prosinci. Bílé kuličky je třeba odstranit, neboť jsou jedovaté a pro léčebné účely nevhodné. Lístky i s měkkými konečky větviček musíme ihned po sběru nasekat, protože rychle tvrdnou.
Nejúčinější je jmelí, které parazituje na hlohu, jabloni, na jedli, smrku a borovici; na ostatních dřevinách je jeho léčivá síla slabší. Jmelí nemusíte nutně sbírat, drogu z rostliny většinou dostanete i v lékárně.
Připravte si tinkturu
Nejvhodnější je používat jmelí ve formě tinktury. Tinkturu ze jmelí bílého vyrobíme tak, že čerstvou nasekanou drogu nebo sušenou z lékárny nasypeme do nádoby se širším hrdlem a dobrým uzávěrem.
Zalijeme ji čistým lihem nebo bezbarvou pálenkou, aby byla dobře potopená. Necháme ji na tmavém místě louhovat 8 týdnů, občas nádobu protřeseme. Přecedíme, vymačkáme, necháme několik dní usadit a slijeme.
Užíváme dlouhodobě 20 kapek tinktury, ne více, ve sklenici vody naplněné do poloviny, dvakrát až třikrát denně. .