Už pradávno se tyto lahodné plody využívaly jako lék, hlavně jako povzbuzující prostředek. Brání také našemu tělu ukládat tuky. Po malinách budeme vypadat mladší.
Toto lahodné ovoce díky velkému obsahu vitamínu C posiluje imunitu. Vitamín A spolu s přírodním barvivem brání změnám očí, které způsobují šeroslepost a zákaly. Komplex vitamínů B působí proti stresu a migréně.
Fosfor a železo pomáhají při krvetvorbě, správné funkci srdce a nervové soustavy a vápník se zas stará o zdravé kosti a zuby.
Na mužskou i ženskou sexuální výkonnost příznivě působí zinek, který je v zrnkách. Třísloviny v malinách pomáhají čistit střeva. Čím je barva malin tmavší, tím větší množství antioxidantů obsahují. Ty chrání tělo před rakovinou.
Maliny jsou účinné při léčbě horeček a revmatu, snižují hladinu cukru v krvi, pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Jsou doporučovány při léčbě chudokrevnosti a dokonce i Alzheimerovy choroby. Maliny jsou vhodné i při ženských potížích.
Čerstvé plody jsou vhodné při jakékoliv dietě, protože zasytí a podpoří trávení. Jako zpevňující a stahující tonikum je výborný odvar z listů maliníku. Když do něho přidáte několik rozdrcených malin a lžíci medu, uděláte si výživnou masku na vlasy.
Na odvar potřebujete 1 lžičku sušeného listí a 250 ml vody. Dejte do hrnce a krátce povařte. V uzavřené nádobě nechte louhovat 15 minut, potom sceďte.
Tento odvar můžete pít i jako čaj. Maliny i listy jsou zdrojem riboflavinu, který je potřebný pro zdravý růst silných a pevných nehtů. Na problémy s nehty a nehtovou kůžičku je výborný zábal z rozmixovaných malin, který také výborně léčí záněty kůže.
Ke kloktání při bolesti v krku je fantastický malinový ocet. Připravíte si ho tak, že do 1 litru vinného octa dáte 500g malin a necháte dva týdny odstát. Pak scedíte a můžete používat.