Zdravý jazyk má jemně růžovou barvu, je bez povlaku, skvrn a vyrážek. Někdy se na něm ale objeví bílý povlak a úporně se drží. Čím to je?
Ne vždy je na vině nemoc
Nejčastější příčinou bílého povlaku na jazyku je nedostatečná nebo nesprávná ústní hygiena.
Pokud si pořádně nečistíte zuby a dutinu ústní (včetně povrchu jazyka), může dojít k zánětu a otoku drobných chuťových pohárků na povrchu jazyka a pak se mezi nimi snáze zachytí nejrůznější bakterie, plísně, zbytky potravin nebo odumřelé buňky.
Kdy zpozornět
Někdy je možné povlak odstranit vyčištěním zubním kartáčkem či škrabkou na jazyk. Pomůže i pití čisté vody, která bakterie splachuje. Ve většině případů tedy zmizí sám v průběhu dnů či týdnů.
Pokud nezmizí do dvou týdnů nebo se objeví další příznaky, jako je třeba bolestivost jazyka, vyrážka, horečka, slabost, zvýšená únava, nevysvětlitelné hubnutí, zvětšené uzliny, závrať, noční pocení apod., neodkládejte lékařskou pomoc.
Co všechno je ve hře?
Jde-li např. o leukoplakii, pak postačí kontroly u zubaře, pomůže i přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu. Bílý povlak způsobuje také onemocnění zvané orální lichen planus.
V tom případě vám lékař může předepsat ústní sprej či vodu s obsahem kortikosteroidů, které zmírňují jeho příznaky.
Někdy jsou příčinou kvasinkové infekce dutiny ústní, které se léčí antimykotiky. V nejhorším případě pak může jít o příznak pohlavní nemoci syfilidy nebo i rakoviny jazyka.