Bolestivé puchýřky doprovázené horečkou a zimnicí. Pásový opar rozhodně není nic příjemného. Ovšem i s ním se dá účinně bojovat.
Pokud jste v životě onemocněli planými neštovicemi, je dost pravděpodobné, že vás někdy postihne i pásový opar. Stojí za ním totiž stejný virus, který po vyléčení neštovic v těle zůstává.
Léčba pásového oparu je sice snadná, avšak dokáže pořádně potrápit, navíc je vysoce infekční. Postihuje především záda a končetiny, objevit se ale může i na krku, hlavě, obličeji, i v oblasti genitálií. I přesto se mu ale můžete zcela vyhnout. Stačí je dodržovat správnou životosprávu.
Posilujte svou imunitu
V tomto případě je dostatečná obranyschopnost zcela zásadní, její snížení totiž stojí za vznikem pásového oparu. Pravidelně proto užívejte zinek, vitamin C a imunoglukany, které jsou obsažené třeba v hlívě ústřičné.
Ty by se měly užívat 1krát denně alespoň po dobu alespoň 2 měsíců. V lékárně si také kupte rakytníkový sirup a echinaceové kapky. Co se týče potravin, zařaďte do jídelníčku co nejvíce červené papriky, česneku, brokolice, mandlí a špenátu. Dělejte si také silné zeleninové vývary.
Vyhýbejte se stresu
Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb a dostatečný spánek. K tomu pomáhá i aromaterapie. Stačí si jen dát pod polštář pytlíček s levandulí nebo meduňkou.
Tyto byliny zklidňují mysl a podporují dobrý a kvalitní spánek. Snažte se také vyhýbat co nejvíce stresu, právě ten je jedním z hlavní zdrojů vzniku pásového oparu! Zacvičte si raději jógu nebo zkuste meditaci.
Využijte rady našich babiček
Pokud již pásovým oparem trpíte, léčbu můžete urychlit pomocí zaručených babských rad. Na postižená místa přikládejte tvaroh nebo kaši z léčivého jílu. Ten si pořídíte v lékárně, poté ho jen stačí smíchat s trochou vody a kaši nanést na plátýnko.
Využijte také netřesk, který klidně můžete pěstovat i doma. Jeho listy mají totiž až zázračné hojivé účinky. Pomáhá ale i jablečný ocet, tím se opar potírá 7krát denně – 4krát přes den a 3krát v noci. Droždí zase puchýřky vysuší a zbaví tak nepříjemného svědění a pálení.
Oleje na doléčení
Až budou puchýře zcela suché, je důležité je pravidelně promazávat, aby po nich nezbyly nehezké jizvy. Na to se skvěle hodí oleje, které mají hojivé účinky.
Mezi ně se řadí především ten pupalkový, třezalkový. Doma si také můžete vyrobit bylinkové masti. Pořiďte si vazelínu a přidejte do ní měsíček, heřmánek, aloi vera, přesličku, levanduli, jetel nebo citronovou trávu.