Voňavé bylinky jsou nejen léčivým prostředkem, ale i skvělým kořením. A i když si je dnes můžete v obchodech opatřit téměř po celý rok, někteří z vás si je raději vypěstují nebo nasbírají sami.
Pak je ale důležité vědět, jak takovou úrodu správně zpracovat. Ty nejčastější způsoby jsou sušení a mrazení.
Jak na sušení
Před sušením z nasbíraných bylinek pečlivě odstraňte trávu, nežádoucí listy, větvičky a jiné nečistoty.
Bylinky nikdy nesušte na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě.Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžete je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír. Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru.
Teplota v místě, kde se bylinky suší, by měla být maximálně 30–45 °C. Bylinky před sušením nikdy neoplachujte, protože by se tím vytvořily podmínky pro napadení houbou. Prachu a případného hmyzu uvnitř svazečku je zbavíte důkladným protřepáním.
Bylinky jsou doopravdy usušené, jestliže se stonky začnou lámat, protože jsou křehké, listy pokroucené a všechno pěkně šustí. Kořeny bylinek je třeba sušit při teplotě asi 50–60°C. Nejlépe a nejrychleji uschnou v troubě.
Mráz jim neublíží
Mrazení bylinek je z hlediska uchovávání jedním z nejlepších způsobů, protože udržuje čerstvou bylinkovou chuť, která může být ztracena při použití jiných metod konzervování bylin. Sklizené bylinky nejprve nasekejte tak, jako byste je chtěli právě použít.
Pak je rozložte na tác a vložte do mrazničky. Tím zajistíte, že bylinky rychle zmrznou a nebudou v jednom velkém svazku. Dále pak můžete bylinky uchovávat v množství, jaké budete jednorázově potřebovat.
Například bylinky o objemu 1 lžíce můžete rozdělit do nádoby na kostky ledu a doplnit je vodou.
Získáte tak led se zmrazenými bylinkami, které můžete jednoduše použít do léčivých čajů, mastí a připravovaných pokrmů, zejména polévek a omáček. Jakmile jsou bylinky zmrazené, můžete je umístit do plastových sáčků do mrazničky a skladovat až 12 měsíců.