Ledviny patří mezi životně důležité orgány, které zbavují naše tělo všech odpadních a toxických látek. Pokud nefungují tak, jak mají, mohou se z tohoto „odpadu“ vytvářet kameny.
Nejde o nijak výjimečnou situaci, k tvorbě ledvinových kamenů (nefrolitiáze) dochází zhruba u čtyř lidí ze sta. Častěji trápí muže než ženy.
Proč jsou kameny tak nebezpečné
Pro vznik kamenů je rozhodující hustota moči. Když je vyšší, začnou se vytvářet krystaly. Někdy se rozpustí, jindy se ale začnou spojovat a vytvoří kámen. Drobné kaménky potíže nezpůsobují, větší se však mohou zaseknout.
To vyvolává velmi ostrou až nesnesitelnou bolest. Zároveň nemůže tekutina v ledvinách proudit tak, jak by měla. Následkem může být i úplný kolaps ledviny.
Věk není důležitý
I když si ledvinové kameny většinou spojujeme se starším věkem, ve skutečnosti postihují i mladé lidi. Rozhodujícím faktorem nemusí být ani nevhodný životní styl.
I když je riziko výrazně větší u lidí, kteří se špatně stravují, málo pijí a málo se hýbou, mohou se kameny tvořit i u lidí, jejichž životnímu stylu se nedá vůbec nic vytknout. Velkou roli totiž hrají rodinné dispozice – dědičnost.
Záleží na druhu
Různých škodlivých látek, z kterých mohou kameny vzniknout, je v moči celá řada. Nejčastější jsou kameny, které vykrystalizovaly z kyseliny močové.
Jejich výhodou je, že se většinou dají následně rozpustit, pokud pacient dodržuje dostatečný pitný režim a vhodnou dietu.
Jednoduché zásady
K tomu, abyste se kamenům vyhnuli nebo je v ledvinách rozpustili, byste měli vypít dva litry tekutin denně.
Kromě čisté pramenité vody jsou vhodné i bylinkové čaje, třeba kopřivový, přesličkový nebo březový, a také čerstvé ovocné šťávy, např. pomerančová.
Pít byste měli každou hodinu a půl. Před spaním je pak dobré vypít půl litru vody, aby se ledviny proplachovaly i v noci. Jídelníček by měl být zdravý, a hlavně byste měli omezit solení.
Kdy prevence nepomáhá?
Pokud už se kameny v ledvinách vytvoří a jsou tak velké, že postiženému škodí, je několik možností, jak se jich zbavit. Některé lze chemicky rozpustit pomocí léků. Jiné vyjdou z těla, když se postiženému podají léky uvolňující napětí hladkého svalstva.
Pokud žádná z těchto metod nepomůže, je možné rozdrtit kameny rázovou vlnou. Jde o zákrok, při kterém není nutná celková narkóza. V té se provádí jiný zákrok, při kterém se velké kameny rozdrtí a jejich zbytky se následně laparoskopicky odsají z těla.