Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu!
V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky.
Muzeum lidových staveb Kouřim
Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi nedaleko Kolína.
Skanzen leží v krásném prostředí starého ovocného sadu a zahrnuje 14 větších objektů s hodnotnými interiéry, např. vzácnou polygonální stodolu z Durdic z roku 1684.
Najdete tu však také chalupu s roubeným špýcharem z Budče, statek z Týřovic, rychtu z Bradlecké Lhoty, dům z Jílového u Děčína nebo usedlost ze středního Polabí. Vše je doplněno o drobné památky, které dotváří dokonalou starobylou atmosféru.
Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů. Od dubna můžete navštívit skanzen vždy od pátku do neděle, od května kromě pondělí kterýkoli den v týdnu.
Podorlický skanzen Krňovice
Najdete zde stavby lidové architektury z původních lokalit na Královehradecku i podhůří Orlických hor, ale i obnovené nedochované stavby.
Součástí jsou pravidelné ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů, které bývalé generace potřebovaly ke každodenní práci. Nedávno zde také probíhala výstavba kopie větrného mlýna z Librantic, jehož předloha pochází už z roku 1855.
Šlo o jeden z nejstarších dochovaných mlýnů na Hradecku, i proto k němu byla k dispozici technická dokumentace a fotografie. Pokud chcete nevšední zážitek, můžete se tu i ubytovat v roubeném statku. Od května mají otevřeno o víkendech, v létě i v týdnu.
Skanzen Strážnice
Chaloupky s doškovými střechami, řemeslné dílny, klid a dokonalá harmonie – ve skanzenu v malebném koutě jihovýchodní Moravy si užijete 64 staveb, které seznamují návštěvníka s tehdejším způsobem života a bydlení lidu v oblastech Slovácka i části Pomoraví.
Sotva 25 min jízdy od Mutěnic najdete také vinohradnický areál, který je na našem území unikátem. Nechybí ani kovárna z Lipova, tkalcovská dílna, roubené stodoly, seníky, selské usedlosti i vodní pila a obydlí mlynáře. V dubnu má skanzen otevřeno pouze o víkendech, od května ale pak každý den.
Hanácké muzeum v přírodě
Jedinečný doklad hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané najdete v obci Příkazy na Olomoucku, kde se nachází krásné muzeum.
Skládá se ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století, najdete zde také hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí nebo novověkou roubenou stodolu ze Skaličky na Hranicku.
Návštěvníci se seznámí s namáhavým životem na hanáckém statku v dřívějších dobách, nahlédnou také do historie Kameníčkova gruntu. Těšte se na původní kuchyň, světnici, oficírskou světničku či řemeslnou dílnu.
Dozvíte se také, jak dříve vypadal chlév pro hospodářská zvířata a jak se liší od zázemí pro dobytek dnes. Od května otevírá skanzen o víkendech, 1. 5. a 8. 5. 2024 bude mimořádně přístupný rovněž.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm
Když se řekne skanzen, mnozí si vybaví právě ten valašský na severovýchodní Moravě. Založen byl v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě.
Sestává ze tří expozic, jimiž jsou: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Najdete zde stovku památkových objektů.
Nejvýraznějším rysem dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu a zábavy našich předků.
V roce 2017 zde pracovníci muzea sami postavili kamenný chlév. Jde o věrnou kopii objektu, který na Valašsku dříve stál. Nyní vzniká za horizontem Valašské dědiny nový areál muzea, nazvaný Kolibiska, kde už nyní uvidíte první stavby, např. hájovnu.
Při toulkách valašskou dědinou se mimo jiné dozvíte, jak se pěstují ovocné stromy dávných odrůd, a nahlédnete i do hamru, mlýna či pily.Od dubna je tu otevřeno od úterý do neděle, v květnu už i v pondělí.
Skanzen v Přerově nad Labem
Zde, zhruba 35 km na východ od Prahy, najdete chalupy, špýchary, stodoly i jiné objekty. Součástí je myslivna s hospodářským dvorem i stará škola, kde se kdysi učilo.
V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezonních výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století. Zdejší skanzen byl čtvrtým v Evropě a vznikal už v 19. století, což z něj činí unikátní místo.
Iniciátorem byl příslušník toskánské větve Habsburků, mořeplavec a arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. Bývalou panskou kovárnu nechal vybavit národopisnými předměty ze zdejší obce. Otevřeno tu mají od úterý do neděle, od března do října.
Skanzeny jsou mega! Vždycky jsem tahtla rodinu, abychom jely na vylet do nejakýho. Nejvíc mě baví, když je tam ukázka řemesel. Super článek, díky za tipy kam jet příště.
Skanzeny jsou tak nějaký připomínka, že moderní život není všechno. Člověk se tam může naučit hodně o tom, jak se žilo dřív. Rozhodně chci navštívit ten v Rožnově, slyšela jsem na něj už hodně kladných ohlasů.
Fascinující přehled skanzenů v naší republice. Klíčová role těchto míst v edukaci a zachování kulturního dědictví je naprosto zásadní. Kouřim i Rožnov pod Radhoštěm jsou na mé seznamu míst, která bych chtěla navštívit.
No, skanzeny su fakt super, koukala jsem na to Kouřim a musim říct, že bych tam jela hned. Měla jsem možnost bejt v jednom minulej rok a bylo to jak cestovat časem. Super článek!