Nejen s koncem roku, ale i v jeho průběhu se najde dost příležitostí, které se obvykle neobejdou bez pořádných oslav.
Předsevzali jste si, že se s alkoholem budete po silvestru krotit? I tak může v zápalu bujarého veselí jít vaše odhodlání stranou a druhý den vás bude drtit úporná bolest hlavy a žaludek jako na vodě. Naštěstí existují prověřené návody, jak z takových útrap rychleji ven.
Kocovina není psina, ale kočičina
Věděli jste, že pojem kocovina vznikl přeměnou slova kočičina, což znamenalo výtržnost? Každopádně není o co stát, ale když už na ni dojde, je lepší vědět, po čem sáhnout.
Možná máte svůj osvědčený „vyprošťovák“, ale na každého zabírá něco jiného. Poradíme vám, co většinou spolehlivě pomáhá.
Doplňte tekutiny
Alkoholem dehydratovaný organismus nutně potřebuje doplnit tekutiny, které zároveň zklidní rozbouřený žaludek. Uvařte si mátový, zázvorový nebo obyčejný čaj s medem.
Dobře funguje i voda s citronem nebo kokosová voda, která obsahuje draslík výborný na hydrataci. Nebo si do sklenky vody vhoďte šumivou tabletku s vitaminem C, B, případně i minerály, jako je právě draslík a hořčík.
Ačkoli se běžně nedoporučují, při kocovině jsou dobré i perlivé nápoje, např. cola. Dokáží totiž v těle zvýšit aktivitu enzymů metabolizujících etanol.
A co káva?
Káva vám může pomoct vypořádat se s bolestí hlavy, případně do ní lze přilít citronovou šťávu – moc dobře sice nechutná, ale někomu pomáhá. Také trochu zažene únavu, protože ale zároveň odvádí z těla tekutiny, pijte ji s čistou vodou.
Při podrážděném žaludku si ale kávu raději nedávejte, je kyselá, takže pro něj může být poněkud agresivní.
Něco k jídlu
Často používaný vyprošťovák jsou polévky, hlavně česnečka nebo silný slepičí či kuřecí vývar. Účinky alkoholu dokážou ztlumit i kvalitní bílkoviny.
Když to zvládnete, dejte si třeba míchaná vejce, obsahují aminokyselinu cystein, který napomáhá odbourávání alkoholu.
Pomáhají i mastná jídla, protože na sebe vážou zbytkový alkohol, takže k vajíčkům klidně přihoďte křupavou slaninu. Při kocovině si tělo žádá draslík, velké množství ho najdete například v banánech nebo fících.
A pokud máte pocit, že nemůžete jíst, udělejte si smoothie – rozmixujte banán, jablko, špenát, okurku… Klidně přidejte i mléko, které pomáhá neutralizovat překyselený žaludek, dobrý je také řecký jogurt.
Pilulky ano, ale s rozvahou
Hlavu jako střep můžete zkrotit i léky proti bolesti. Obvykle funguje aspirin, od posledního alkoholického nápoje byste s ním však měli počkat minimálně 12 hodin, aby nedošlo k poškození jater.
Rozhodně neřešte kocovinu a bolest hlavy léky s obsahem paracetamolu – alkohol násobí jeho škodlivý účinek na játra.