Toužebně očekávaná doba dovolených se konečně rozjela naplno. A ať už vyrazíme k moři, do hor, nebo jen na chalupu, měli bychom si vždy dávat pozor na ostré sluneční záření.
Dříve než po dlouhé pauze vyrazíte ven do přírody za sluncem, měli byste se předem připravit. Důležité je dodržovat zásady slunění.
Jezte hodně vitaminů
Především vitaminy E a C zmírňují negativní dopad ultrafialového záření na kůži, doporučuje se také beta- -karoten. S užíváním je nutné začít alespoň 3–4 týdny před létem nebo před plánovanou dovolenou.
Opalovat se postupně
Pokud jste se letos ještě neopalovali, stačí vždy jen několik málo minut na slunci a zpočátku se vyhněte přímému slunečnímu záření.
Natírat se včas
Opalovací krémy a mléka nepůsobí okamžitě, proto je ideální aplikovat je na kůži přibližně půl hodiny předtím, než vystavíte svou pokožku přímému slunci.
Používat UV faktor
Nejlepší ochranu vám dodá krém či mléko s nejvyšším, tedy SPF 50+ (hodnota určující násobky doby pro bezpečný pobyt na slunci).
Fototypy
Každý se opaluje různě rychle. Někomu stačí chvilka, a už je spálený. Jiný zas může ležet hodiny na slunci, ale hnědne jen pomalu. Míra opálení totiž záleží i na typu naší kůže. Abychom věděli, jakou dobu můžeme trávit na slunci, musíme znát svůj fototyp.
Existují čtyři a obecně platí, že čím máme vlasy, oči nebo pokožku světlejší, tím jsme fototyp nižší, snadněji se spálíme a na přímém slunci bychom měli pobývat jen 5–10 minut. Zatímco tmavovlasí a tmavoocí se vždy opálí a na slunci vydrží spolehlivě 45 minut.
Pravidla slunění
1) Mazat se (i několikrát denně), když jdeme na slunce, krémy s UV filtry, bez nich se zvyšuje riziko rakoviny kůže a zrychluje se její stárnutí. Vyvarovat se pobytu na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou!
2) Na přímé slunce chodit jen s pokrývkou hlavy (šátek, kšiltovka) a slunečními brýlemi s ochranným UV filtrem.
3) V průběhu opalování dbát na pravidelný přísun tekutin. Vypít bychom měli alespoň tři litry tekutin denně.
4) Při pobytu na slunci se řídit podle svého fototypu, každý jsme jinak odolný vůči slunečnímu záření.
5) Pozor, při koupání ve vodě působí na nás přímé paprsky slunce, ale i paprsky odražené od vodní hladiny. Ale i na ulici působí bílé stěny domů jako zrcadlo, které sluneční záření odráží. V létě je tedy důležité chránit se neustále.
Slunci vstup zakázán!
Na opalování a pobyt na přímém slunci bychom měli zapomenout, pokud máme citlivou pokožku. Ta se totiž může projevit tzv. fotosenzitivní reakcí (vyrážky, puchýře, červené skvrnky).
Stejně tak, když užíváme léky, které zvyšují citlivost na slunce (antibiotika, antihistaminika, antirevmatika, psychofarmaka, léky na srdce či cukrovku aj.).
Pozor musíme dát i při užívání hormonální antikoncepce, ta může totiž způsobit hormonální pigmentaci, tzv. melasma. Stejně tak i v těhotenství.
Na slunce nechodíme, když trpíme infekčním onemocněním nebo máme na těle větší počet pigmentových znamének či se v rodině vyskytl zhoubný nádor melanom.