Zapomeňte na ponocování! Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro své zdraví, je pravidelný, kvalitní spánek.
Špatný spánek může mít negativní vliv na naše myšlení, náladu, zdraví srdce i imunitu a vést k rozvoji celé řady onemocnění. Jak se vyspat tak, abyste načerpali energii do celého dne?
Zkuste rituály
K tomu, abyste se vyspali dorůžova, pomáhají pravidelné rituály před spaním, asi 0,5–1 hodinu před ulehnutím. Jsou to činnosti, které vám pomohou relaxovat, a je jedno, zda to bude četba, meditace, jóga nebo něco jiného.
Zásadní je provádět je každý večer ve stejném pořadí. A také uléhat ke spánku ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu se probouzet, a to i o víkendu.
I když je potřeba spánku individuální, v průměru je dobré spát alespoň sedm hodin. Teplota v ložnici by se měla pohybovat kolem 18 ºC a vlhkost vzduchu mezi 30 a 50 %.
Před spaním ložnici krátce, ale intenzivně vyvětrejte. Důležitá je i kvalitní postel a matrace. K dobrému spánku přispívá i tma a ticho.
Ticho a tma
O tmu se postarají rolety nebo zatemňovací závěsy. Případné okolní rušivé zvuky můžete blokovat pomocí špuntů do uší nebo tzv. generátorem bílého šumu.
To je zařízení, které vydává různé zvuky, které obsahují téměř všechny slyšitelné frekvence. Díky tomu se uměle vytvoří „nulová“ úroveň slyšitelného hluku a vše, co je tišší než ona, mozek nevnímá.
Pozor na chrápání
Velmi častým rušitelem spánku bývá i chrápání. Chrápou nejen muži, ale i ženy, a pokud při něm dochází k tzv. spánkové apnoe (člověk přestává na pár sekund dýchat), může být i zdraví nebezpečné.
Základem je, neusínat na zádech, radí se zašít míček do zad pyžama, aby vám v tom bránil. Pomoci si můžete různými spreji, chrániči, klipsy či maskami proti chrápání.
Můžete také naplnit polštářek směsí bylinek (mateřídouškou, lipovým květem, černým bezem). Krajním řešením bývá operace.
Opatrně s prášky
Prášek na spaní užijte jen zcela výjimečně. Dlouhodobé užívání může způsobit více škody než užitku. Raději si připravte šálek zklidňujícího čaje s meduňkou, levandulí, mátou či kozlíkem lékařským.
Pozor na modré světlo
Pobyt na denním světle prokazatelně pomáhá udržovat zdravý biorytmus, prodlužuje délku spánku a zvyšuje jeho kvalitu. Dobré je omezit modré světlo, které vyzařují elektronická zařízení, Těm byste se měli zejména ve večerních hodinách vyhnout.
Snižuje totiž hladinu některých hormonů včetně spánkového hormonu melatoninu. Usínání by mělo trvat 10–15 minut.
Pokud ani po 20 minutách neusnete, vstaňte, sedněte si do jiného pokoje a nechte myšlenky volně plynout. Jakmile se budete cítit ospalí, vraťte se do postele.
Ty bylinky do polštáře mi určitě pomůžou! Jdu je hned někam sehnat.
To je super článek! Já teda s chrápáním bojuju, takže maska a klipsy jsou už na mým nákupním seznamu.
Já se snažím udržovat spánkový rytmus, ale občas to s prací nejde. Zkusím ty vaše rituály před spaním, snad to pomůže.