Pes je od přírody hravé stvoření, především mladá štěňata. Ale i dospělí a starší psi, kteří nejsou zvyklí moc si hrát, si nějakou tu hravost zachovávají a je jen na vás, zda ji dokážete a chcete využít.
Jakákoli společná aktivita utuží vaši vzájemnou vazbu. Při hře získáte nenásilnou formou pejskovu pozornost, přízeň a také posílíte vaši přirozenou autoritu.
Jak si hrát?
Pokud si myslíte, že si váš pes nehraje či neumí hrát, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, jak se mu hru snažíte nabídnout. Většina psů se nebude chtít přetahovat jen proto, že jim podáváte přetahovadlo.
Chce to mnohem více. Psy jsou šelmy, zvyklé lovit, proto mnohem radostněji a ochotněji budou běhat na hračkou, která jim utíká.
Správné načasování
Stejně jako třeba v poslušnosti i při hře je důležité v nejlepším přestat a postupovat pomalu a systematicky. Pokud jste si nikdy nehráli se psem venku při procházce, bude asi obtížné zaujmout jej mezi spoustou pobíhajících kamarádů.
Je třeba začít v klidu, v místnosti, když je pes vyvenčen a nic ho nerozptyluje.
Pozorujte, o co má zájem
Každý pes je jiný. Zatímco některý rád běhá za míčkem, další má rád plyšové hračky, jiný zase přetahovadla. Některý dává přednost gumovým hračkám, jiný má rád pískací, další zase třeba mopové.
Chce to, vybavit se širokým arzenálem hraček a zjistit, o které pejsek projeví největší zájem. Z deseti různých hraček si pak nechte třeba jen dvě nebo tři, které mu však nabízejte ke hře pouze v době, kdy vy sami chcete – vzroste tak jejich hodnota.
Míčky
Venku i doma můžete pejskovi házet a kutálet míčky. Chcete-li, aby se k vám pejsek i s míčkem vracel, vezměte si do ruky další míček, hračku nebo pamlsek a upoutejte pozornost pejska zpátky na sebe voláním a náznakem odbíhání od něj.
Když se k vám vrátí, pochvalte ho a odměňte.
Přetahování
Většina psů, pokud nenajde zalíbení v aportu, má rádo přetahování. Zde ale nestačí psovi hračku podat a čekat, až se s vámi začne rvát. K přetahování musíte psa nabudit. Nejlepší je využít jeho loveckého pudu a hračkou mu nahradit kořist.
A kořist mu jistě jen tak nekmitá před čumákem, spíše před ním utíká, uhýbá, kličkuje a hlavně běhá po zemi. Ohněte se a hračku tahejte po zemi a utíkejte s ní směrem od psa.
Hra s pamlsky
Skoro všichni psi jsou na pamlsky, proto využijte jejich sílu i při hře. Můžete je třeba schovat po bytě a nechat je psa hledat, naplnit jimi nějakou interaktivní hračku, nebo je využít i při hře s vámi a nácviku přivolání.
Až bude pes na druhé straně místnosti, zavolejte ho jménem a povelem „ke mně“. Až přiběhne k vám, hoďte pamlsek za sebe. Ze začátku házejte velké pamlsky a jen kousíček, pak menší a o trochu dál. Nejprve to trénujte doma a pak i venku při procházkách.