Hlídáte se poslední den v roce kvůli obavě z těžkého rána? Víme, co pomáhá na kocovinu a jak se jí rychle zbavit, aby vám bylo ráno na Nový rok zase hej!
Už nikdy nebudu pít, říkáte si, když se probouzíte po prohýřené noci, hlava bolí, až máte pocit, že se vám rozpadne, žaludek se houpe a hlasité zvuky jsou pro vás utrpením. Existuje nějaký zázračný lék na kocovinu?
Nejlepší je začít prevencí
Předtím, než začne oslava, snězte mastnější jídlo. Doplňte vitamin C a vitaminy skupiny B. A co je svojí účinností mimořádně důležité, jednotlivé druhy alkoholických nápojů nemíchejte.
Jako poslední pití se večer napijte vody, nikoli vína, nebo dokonce tvrdého alkoholu, který dehydratuje.
Takže i panáky, koktejly a sklenky vína prokládejte pokaždé vodou. Víte, co se děje s tělem při kocovině? Alkohol prochází žaludkem a střevem a dostává se do krve. V játrech, která čistí krev, vzniká z alkoholu toxická látka způsobující nevolnosti. Bolest hlavy má zase na svědomí dehydratace.
Jak se zbavit kocoviny?
První pomoc a SOS na kocovinu je Vyprošťovák. Tento přípravek, rozpustný ve vodě, koupíte v lékárně. Spolehlivě vás postaví na nohy a kromě kocoviny jej můžete užít také na těžkosti po jídle.
Pomáhá při zažívání a je šetrný k trávicímu traktu. Prospěje vám i chladivý čerstvý vzduch, proudící přes balkon či otevřené okno. A hned, jak to jde, tak procházka venku.
Osvědčené babské rady, které pomohou
1) Proti kocovině pomáhá vydatný spánek. Dejte tělu dostatek času se z večírku vzpamatovat a odpočívejte.
2) Pijte hodně vody. Vymačkejte si do sklenice vody citron a vypijte ji. Pomáhá i mátový, heřmánkový a zázvorový čaj, který zklidní rozbouřený žaludek, a minerálka Vincentka.
3) Po ránu nepijte kávu (i když to svádí), protože překyseluje žaludek a vůbec by vám nepomohla. Raději si dejte poctivý vývar. Doplníte tak vodu a důležité minerály a vitaminy.
4) Vynechte snídani a nechte trávení půl dne odpočinout. Tělo se pak lépe vypořádá s přebytky z předešlé nestřídmosti.
5) Pamatujte na přísun vitaminů, z nejhoršího vás dostane rozpustný vitamin C a B komplex. Pití alkoholu zatěžuje játra, která jsou nucena odbourávat alkohol z těla. Podpořte je bylinkami. Pomůže ostropestřec mariánský nebo šťáva z artyčoku.
6) Tohle je sice pro otrlé, ale zkuste si dát sklenici mléka. Mléko totiž neutralizuje a zbaví vás překyselení. Pomáhá na pálení žáhy po alkoholu.
7) Nejezte kyselé potraviny. Dejte si lehce stravitelná jídla jako zeleninové šťávy či polévku. Dalším jídlem, které vám pomůže, je rýže. Pokud nemůžete nic dát do úst, rozbouřený žaludek uklidní i rýžový odvar.