Ať už vás trápí běžná rýma nebo máte založeno na zánět dutin, následující rady vám pomohou nosní dutiny uvolnit a zánět odstranit. Jak ale poznáte, že vám obyčejná rýma přerostla v zánět?
Kromě ucpaného nosu a hlenovité rýmy vás může bolet v krku, mohou vás bolet zuby v oblasti horní čelisti, budete unavení a rovněž můžete mít zvýšenou teplotu.
Nosní sprcha
Už jste o ní někdy slyšeli? Dá se koupit v každé lékárně, ale klasickou sprchu nepřipomíná ani trochu. Jde o malou plastovou konvičku, jež vypadá jako fajfka.
Její součástí je taktéž izotonický či takzvaný hypertonický roztok, který si připravíte dle přiloženého návodu.
Jakmile bude roztok připravený a vlažný, přelijete ho do konvičky a užším otvorem si ji zavedete do nosu. Nakloněním konvičky se roztok přelije z jedné nosní dírky do druhé a z ní následně vyteče. Roztok umožní prokrvit sliznici, vyčistit ji, propláchnout a zvlhčit.
Díky roztoku si také tělo snadněji poradí s infekcí, musíte však výplach provádět pravidelně, alespoň jednou denně.
Inhalace páry
Připravte si mátový nebo eukalyptový esenciální vonný olej, horkou vodu a hrnec, do které uvařenou vodu z varné konvice přelijete.
Do něj nakapejte pět až sedm kapek vonné esence, zakryjte si hlavu ručníkem a deset minut dvakrát denně inhalujte. Dýchejte pomalu a hlavně se nadechujte i vydechujte nosem. Pro většinu lidí není sice inhalace příjemná, ale zato je velmi účinná.
Odvar z lipového květu nebo kopřivy
Na květy lípy okrasné zapomeňte, spíše sáhněte po květech lípy velkolisté, lípy malolisté a také obecné.Na lipový odvar si připravte 10 g čerstvých nebo 5 g sušených lipových květů a zalijte je půl litrem vroucí vody.
Nechte půl hodiny louhovat a následně přeceďte a popíjejte během celého dne.
Solný roztok
Nalijte si do sklenice vodu pokojové teploty, přidejte do ní lžičku soli a špetku jedlé sody. Vše promíchejte a roztokem si pak postupně vypláchněte obě nosní dírky. Tak z nich odstraníte bakterie i hleny.
Prevence proti zánětu
Rýmě i zánětu dutin se dá poměrně snadno předejít.
Proto byste měli v zimě, ale také na jaře a na podzim pravidelně inhalovat horkou páru a svému tělu dodávat dostatek vitamínu C, beta karotenu, který chrání sliznice dýchacích cest a také echinaceu, která podporuje správné fungování imunitního systému.
Výborný je taktéž medový sirup s mateří kašičkou a propolisem. Výborná je na prevenci i rostlina známá pod názvem vilcacora neboli řemdihák plstnatý, z něhož, z níž je nejlepší připravit si čaj.