Pigmentové skvrny trápí ženy v každém věku. Zejména se vyskytují na jaře a v létě, kdy nás ze všech stran ohrožuje sluníčko. Jak se s nimi vypořádat?
Hlavním viníkem tmavých skvrn na obličeji i jinde po těle je sluneční záření. Mezi další faktory ovlivňující jejich vznik patří hormonální výkyvy v menopauze, těhotenství nebo užívání antikoncepce. Jaká existuje proti pigmentovým skvrnám první pomoc a prevence?
Speciální krémy
Pokud se pigment uloží v povrchových vrstvách kůže, mohou pomoci krémy na bělení pokožky s obsahem aktivních látek, jako je vitamin C a E, AHA kyseliny nebo retinol. Krém byste měla aplikovat tři až šest měsíců, dokud pigmentové skvrny nezblednou. Pokud se však často vystavujete sluníčku, tak hrozí, že se skvrny navrátí zpět.
Galvanická terapie
Pomocí záporných iontů galvanické terapie je možné redukovat a odstranit pigmentové skvrny. Pigmentové skvrny jsou totiž nabité kladně, a proto se při aplikaci záporných iontů rozpouštějí.
Pro rychlejší výsledek je vhodné použít gely nebo krémy s bělícími účinky. Tento typ odstranění skvrn je bezbolestný, nevyžaduje rekonvalescenci a je vhodný i na pigmentové skvrny uložené hlouběji v pokožce.
Pomůže citron
Naše babičky používaly k bělení citron. Na postižená místa jednoduše naneste čerstvou citronovou šťávu, nechat působit půl hodiny a pak opláchněte studenou vodou. Opakujte dvakrát denně po dobu dvou měsíců. Pokud máte citlivou pokožku, nařeďte citronovou šťávu vodou nebo medem.
Nezapomínejte na prevenci
Nejdůležitější prevencí vzniku pigmentových skvrn je omezit pobyt na přímém slunci, pravidelně aplikovat krémy s ochranným faktorem, dodržovat pitný režim, používat kvalitní kosmetické přípravky pro váš typ pleti a konzumovat pestrou stravu bohatou na vitamin E, zinek a betakaroten.