Toto chronické kožní onemocnění, kdy dochází k rozpadu, až odumření tkáně mezi kolenem a nártem, patří k nejhůř hojivým ranám na těle. Co si s tím počít?
Bércový vřed se projevuje ztrátou kožní tkáně, způsobenou špatným cévním prokrvením. V místech, kde chybí dostatečná výživa, kůže odumírá. Nejčastější příčinou je porucha mechanismu žilního návratu z nohou směrem k srdci, tzv. žilní nedostatečnost.
Začíná to často plíživě
V oblasti mezi kotníkem a kolenem budete mít nejprve zarudlou kůži, která bude sušší a bude vás svědit. Kůže se bude postupně ztenčovat a ono místo bude mít zřetelně ohraničené okraje.
Vzniklý vřed bude vlhký a mělký a bude mít rozsáhlejší charakter. Zpočátku cítíte tíhu a napětí v nohou, později vás přepadnou noční křeče a brnění.
Dojde ke zvýšení žilního přetlaku na úrovni drobných cév (kapilár), což se projeví otokem nohou a objevují se změny na kožním povrchu – přibývá pigmentace, mizí ochlupení, objevují se křečové žíly, kůže se ztenčuje a v závěru vzniká vřed, který bolí.
Důsledek jiných nemocí
Léčba bývá zdlouhavá. Často se pozornost upírá na léčbu kožního defektu, a ne na příčinu – nedostatečné krevní zásobení. Přes 90 procent kožních ran se objeví jako důsledek jiného onemocnění.
Pravděpodobnost vzniku kožních vředů je tedy úměrná stavu cév nohou. Elasticita žilní stěny je podmíněna i geneticky. Rizikový je vyšší věk, prodělaný zánět žilního systému nebo u žen více porodů či užívání hormonální antikoncepce.
Co pomáhá
Účinné jsou kompresivní terapie a lymfatické masáže, které zmírňují otoky a podporují prokrvení nohou. Při klasické léčbě dochází nejprve k chirurgickému odstranění odumřelé kůže. Poté je důležitá lokální péče o bércový vřed.
Na vřed a jeho okolí se nanášejí léčivé přípravky a krytí, postiženou končetinu je třeba také pravidelně bandážovat. Právě správná komprese je nedílnou součástí léčby.
Zajišťuje zmírnění otoku, ale hlavně zabraňuje tomu, aby postiženými vrchními žilami končetiny protékala krev.
Moderní způsoby léčby
Při léčbě je důležité kvalitní krytí bércového vředu. Dnes existují materiály, které se přizpůsobí prostředí v ráně, a tak přispívají k hojení. Nejvhodnější jsou hydrogely či antiseptické nebo polyuretanové krytí. Mnohé je hrazeno pojišťovnou, ale vyplatí se i za doplatek.
Léčba je důležitá, ale nebude-li ovlivněna příčina, můžou se problémy zase vrátit. Důležité je zařadit do jídelníčku dostatek bílkovin, také borůvky, černý rybíz, hroznové víno, petrželovou nať a pohanku.
Kromě toho užívejte doplňky stravy s hořčíkem, který zlepšuje krevní oběh. Zaměřte se i na potraviny a doplňky stravy obsahující vitamin E a zinek, které přispívají k zacelení bércových vředů.
Dodržujte pitný režim, nedávejte vsedě nohu přes nohu, sprchujte si nohy studenou vodou a před spánkem si nohy podkládejte aspoň o nějakých 10 centimetrů. Při onemocnění žilní nedostatečností, cukrovkou nebo aterosklerózou je hojení ran narušeno.
Tomu, aby se bércový vřed zacelil, brání chronický zánět a nízká schopnost novotvorby krevních kapilár. K hojení bércových vředů se proto úspěšně využívá metoda rázové vlny. Ta stimuluje růst nových kapilárních cév a celkové zrychlení látkové výměny v tkáních.