Při hubnutí je důležité překonat prvních pár týdnů, kdy měníte své návyky, z jídelníčku škrtáte oblíbená jídla, přemáháte lenost, ale zároveň ještě nevidíte výsledky.
Při redukci hmotnosti je důležitý výběr kvalitních a zdravých surovin. Důležité je konzumovat ve větší míře bílkoviny a tuky a v menším množství sacharidy.
Dbejte na pauzy v délce pěti hodin
Dejte si tři kvalitní jídla denně a mezi nimi dodržujte pětihodinové pauzy. Během těchto přestávek mezi jídly, stejně jako během nočního spánku, klesá hladina inzulinu tak, že je možné efektivní spalování tuku.
Při pěti šesti malých jídlech totiž hladina inzulinu zůstává permanentně zvýšená a tělo tvoří spíše tuk než svalovou hmotu. Kromě toho neustále zvýšená hladina inzulinu brání produkci řady hormonů, které tělo chrání před záněty a stárnutím.
Jak omezit pocit hladu?
Po dlouhodobém přejídání pociťujete hlad častěji, a to i každé dvě hodiny. Je to tím, že naše strava se dnes skládá z většího podílu cukru, který je nejen ve sladkostech, ale i v pečivu či alkoholu. To má za následek rychlý nárůst krevního cukru. Tím se koncentrace inzulinu zvyšuje a přepadne vás náhlý pocit hladu.
Čemu se vyhněte?
Jestliže ale snížíte příjem cukrů pomocí zdravých tuků a bílkovin a bílý cukr nahradíte medem, pocit hladu se naopak sníží. Vyhněte se polotovarům, instantním jídlům a tzv. hotovkám. Obsahují totiž příliš soli, cukru, aditiv a konzervantů.
Jídla si raději vařte a ochucujte sama, ať už bylinkami, kořením, či medem. Zkuste, aby to na vašem talíři vypadalo takto: 20–35 % bílkovin, 40–50 % sacharidů a 20 % tuků. Nad složením jídelníčku se zamyslete a naplánujte si předem, co budete jíst.