Pozice těla při spánku je hodně důležitá, protože ovlivňuje fungování vašich orgánů i proudění tělesných tekutin během dlouhých hodin odpočinku. Prozradíme vám, proč je poloha na levém boku pro vaše tělo nejlepší.
Možná si na novou polohu budete muset zvyknout. Tomu se dá napomoci třeba podkládáním zad polštářem tak, aby pro vás bylo obtížnější se v noci přetočit na druhou stranu.
Zlepšuje se trávení
Pokud vydržíte spát na levém boku, vaše tělo lépe stráví potravu přijatou před spaním. Je to proto, že žaludek, ale i slinivka břišní přirozeně visí dolů.
Nemusí tedy překonávat problémy, které jim způsobuje poloha na pravém boku, kdy se nacházejí v nepřirozené pozici. Poloha vleže na zádech je pro tyto orgány neutrální, ale spánkem na levém boku trávení podpoříte.
Snadnější vyprazdňování
Pomocí přirozené gravitace dochází v poloze na levém boku také k lepšímu průchodu stráveného jídla skrz tenké a tlusté střevo.
Pokud si tedy navyknete na spaní v této pozici, potravní odpad mnohem snadněji sklouzne až do sestupného tračníku, což se projeví na vašem snadnějším vyprazdňování po ránu či aspoň dopoledne.
Přispívá ke zdraví srdce
Spaní v této pozici podporuje i zdraví vašeho srdce. To se v těle nachází také nalevo, a tak jeho činnosti napomáhá spánek na levém boku díky přirozené gravitaci.
Srdce v této pozici totiž pumpuje krev přímo do sestupné aorty. Zároveň dominantní část střev se nachází mimo dutou žílu, která tak není stlačená, a bez problému proto může přenášet krev přímo k srdci.
Podpora lymfatického systému
Spaní na levé straně posiluje lymfatický systém a umožňuje tělu zbavit se lépe toxinů a škodlivin, které se v něm během nahromadily.
Dochází totiž k lepší filtraci škodlivin skrz lymfatické uzliny, což souvisí s tím, že levá strana je dominantní stranou lymfy. Podle staré ájurvédské tradice se doporučuje spaní na levém boku rovněž k dosažení dlouhověkosti.
Víc energie druhý den
Spánek na levém boku v souvislosti s nárůstem životní síly doporučují také jogíni. Energie dle jejich nauky protéká energetickými drahami, které se nazývají meridiány. Každá ze dvou hlavních drah začíná u jedné nosní dírky.
Jogíni doporučují v noci dýchat pravou nosní dírkou, neboť má na tělo proteplující účinky. Souvisí to s energetickou dráhou, jež povzbuzuje naši celkovou energii. Ležíte-li na boku, je aktivnější právě tato pravá meridiána.
Prevence pálení žáhy
Spánek na levé straně pomáhá rovněž snižovat pálení žáhy, a tak si od těchto nepříjemných příznaků můžete ulevit do několika minut. Opět se to odvíjí od pozice žaludku.
Ten, jak jsme již zmínili, přirozeně visí dolů, tedy dolů jsou slité i žaludeční kyseliny, které se tak nemohou přelévat zpátky do jícnu, kde nás dokážou pěkně potrápit. Zkuste to a podpořte své zdraví.