Lymfa je mízní tekutina, která v těle koluje podobně jako krev, jen jinými cestami. Jejím úkolem je odvádět odpadní látky z našeho organismu.
Když nemůže lymfa volně proudit, může to vést ke zdravotním problémům. Proto je důležité věnovat pozornost příznakům. Jaké to jsou?
Jak poznat „poruchu“
Příznaky narušeného lymfatického systému jsou různé. Často se projeví otoky nohou, rukou, obličeje či kloubů. Projevit se může i kožními problémy.
Lymfatický systém je také odpovědný za obranyschopnost, a pokud je narušený, může to snižovat imunitu, způsobovat únavu nebo i problémy se zažíváním. Pokud se tedy vyloučí jiná onemocnění, viníkem může být právě pomalá lymfa.
Rozpohybujte ji
Lymfu můžete pomoci rozproudit pravidelným pohybem. Nemusíte se hned vrhnout na maraton, stačí pravidelné vydatné procházky, lehké cvičení, jóga, tanec či plavání.
Všechny tyto a podobné aktivity stimulují lymfatický systém a pomáhají odplavovat škodlivé látky z těla. Zapomínat byste ovšem neměli ani na odpočinek a relaxaci.
Zásadní je také hodně pít. Když pijete dostatek vody, pomáháte tím lymfě proudit a odplavovat toxiny.
Masáže a výživa
Skvělým způsobem, jak rozproudit lymfu, je zajít si na lymfatickou masáž. Nechat odborníka uvolnit ucpaná místa a posílit průtok lymfy je zároveň úžasný relax.
V neposlední řadě mohou pomoci také doplňky stravy, které pomáhají posilovat pružnost a pevnost cévní stěny, zlepšují návrat žilní krve, podporují mikrocirkulaci a zlepšují odtok lymfy z končetin.
Ta lymfatická masáž mě fakt zaujala. Už dlouho jsem přemýšlela, jak bojovat s občasnými otoky, a teď mám další důvod si ji vyzkoušet.
Takže když se cítím pořád unavená, může za to pomalá lymfa? Zkusím to víc rozhýbat, díky moc za tipy.
Tohle jsem vůbec nevěděla! Myslím, že budu přidávat nějaké procházky do mého denního režimu. Navíc masáž zní jako skvělý nápad na relax!
Nikdy jsem nevěděla, že lymfa může mít takový vliv na naše zdraví. Asi se budu muset začít víc hýbat a pít víc vody. Díky za zajímavý článek!